Za danas smo vam spremili jednu jako zanimljivu priču, a tiče se porodičnih događaja, koji se može desiti baš svakome od nas….

Zadržavanje mačaka dalje od vašeg dvorišta može biti izazov, ali postoje mnogi humani i efikasni načini da se to postigne, bez da im se nanese bilo kakva šteta. Mačke, iako nezavisne i često lutalice, zaslužuju našu pažnju i saosećanje. Cilj nije da ih povredimo, već da ih na prirodan način obeshrabrimo da se zadržavaju tamo gde nisu poželjne. Evo nekoliko metoda koje vam mogu pomoći da zaštitite svoj vrt i prostor, bez ugrožavanja ovih životinja.
Jedna od najefikasnijih metoda jeste korišćenje mirisa koji mačkama nimalo ne prijaju. Njihovo čulo mirisa je znatno osetljivije od ljudskog, pa se prirodni mirisi mogu koristiti kao blaga, ali efikasna odbrana.
-
Citrusne kore (od limuna, narandže, grejpa): Imaju osvežavajući miris za ljude, ali su za mačke izuzetno neprijatne. Komadiće kore možete rasporediti po delovima dvorišta koje želite da zaštitite.
-
Talog od kafe: Ne samo da poboljšava kvalitet zemljišta, već i odbija mačke zahvaljujući svom jakom aromatičnom mirisu. Pospite ga na mesta gde primećujete njihovo prisustvo.
-
Sirće i eukaliptus: Njihovi intenzivni mirisi često su dovoljni da mačke potraže drugo mesto za boravak. Možete koristiti eterična ulja razblažena u vodi ili rasporediti listove biljke.
Osim što ulepšavaju prostor, neke biljke mogu poslužiti i kao prirodni štit protiv neželjenih mačjih poseta.
-
Mačja kopriva (Coleus canina): Poznata je kao biljka “psa koji laje”, jer proizvodi miris koji je izuzetno neprijatan mačkama. Idealna je za pravljenje “zaštitne ograde” oko bašte.
-
Ruta, lavanda i verem trava: Pored prijatnog izgleda i mirisa za ljude, njihova specifična aroma odbija mačke, pa su odlične kao dekorativna i funkcionalna barijera.
Iako su vešti penjači, postoje prepreke koje im mogu ozbiljno otežati pristup.
-
Žičana ograda: Posebno ako je postavljena pod uglom ili s dodatnim elementima, može biti vrlo neugodna za penjanje.
-
Malč sa oštrim elementima: Šišarke, borove iglice i ljuske od jaja nisu prijatni za šapice mačaka i obeshrabriće ih da kopaju u zemlji.
-
Kamenčići i grub malč: Ne samo da otežavaju kretanje, već i odvraćaju mačke od dužeg boravka u bašti.
Poznato je da mačke ne vole da se kvase, pa se voda može koristiti kao sredstvo za stvaranje neprijatnog iskustva bez ikakve štete.
-
Prskanje iz boce: Ako ih uhvatite u dvorištu, blagi mlaz vode može stvoriti negativnu asocijaciju.
-
Ova metoda se često naziva “odbojna dresura” jer mačke povezuju neprijatnost sa mestom, a ne sa osobom.
Za one koji preferiraju moderno rešenje, ultrazvučni uređaji koji emituju frekvencije neprijatne za mačke mogu biti pravi izbor.
“Ovi uređaji emituju visokofrekventne zvuke koje ljudi ne čuju, ali mačkama smetaju.”
Postavljanjem ovih uređaja oko kritičnih tačaka u dvorištu, možete značajno smanjiti prisustvo mačaka bez ikakvog fizičkog kontakta.Na tržištu postoji bogat izbor prirodnih i hemijskih repelenata koji su napravljeni upravo za ovakve situacije. Oni često koriste ulja limunske trave, peperminta ili drugih biljaka koje mačke izbegavaju.
“Ovi proizvodi su testirani da budu bezbedni za životinje, ali efikasni u kontroli pristupa.”
Ako imate psa, njegovo prisustvo u dvorištu može biti dovoljno da obeshrabri mačke. Oni su teritorijalne životinje i izbegavaju prostore gde postoji rizik od susreta sa većim predatorima.
Takođe, igralište za kućne ljubimce može učiniti vaš prostor dinamičnijim, što mačke ne vole.
Na kraju, razmislite o tome da uklonite potencijalne izvore hrane, zaklona ili mesta za sunčanje. Mačke će uvek birati prostor gde se osećaju bezbedno i gde imaju pristup osnovnim potrebama. Ako vaš vrt to ne nudi, verovatno će potražiti drugo mesto.
Sprečavanje mačaka da ulaze u vaše dvorište ne mora uključivati agresivne ili štetne metode. Postoje brojni prirodni, tehnički i estetski načini koji ne samo da štite vaš prostor, već i poštuju životinje. Kombinovanjem više ovih metoda, možete postići dugoročne rezultate i istovremeno sačuvati harmoniju sa okolinom.