Oglasi - Advertisement

Papa je preminuo još u ponedjeljak, a crkva u Vatikanu je odmah krenula u potragu za novim prvim čovjekom crkve. Evo i nekoliko zanimljivosti vezano za njegovu smrt….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Smrt pape Franje duboko je pogodila katoličku zajednicu iz različitih razloga. Nakon borbe s plućima, Papa je preminuo na drugi dan Uskrsa. Kao odgovor, katolici diljem svijeta okupljaju se u Rimu i Vatikanu kako bi sudjelovali u misi i sprovodu koji bi se trebao održati najkasnije do 28. travnja. Trenutno je u tijeku proces izbora novog pape, au proceduru glasovanja uključeno je 120 kardinala. Po izboru novog poglavara Katoličke crkve iz dimnjaka Sikstinske kapele izlazit će bijeli dim; Međutim, postoji zabrinutost da se ovaj događaj možda nikada neće dogoditi. Nakon Franjine smrti svi su se sjetili drevnog proročanstva.

Naime, u “Proročanstvu vrhovnih papa”, čiji je autor irski biskup Saint Malachy, a objavljeno je 1595. godine, navodi se samo 112 papa, a Franjo je 112., a time i posljednji. Tekst predviđa da će se nakon njegove smrti Rim suočiti s uništenjem, da će početi Posljednji sud i da će svijet biti smak 2027. godine. “Tekst je glasio: ‘Petar Rimljanin, koji će pasti ovce usred mnogih nevolja; nakon toga će se grad sa sedam brežuljaka suočiti s uništenjem, a strašni će Sudac izreći presudu nad svojim narodom. Kraj.’ Svakako, postoje pojedinci koji se trenutno pripremaju za Apokalipsu i pad Rima; Međutim, mnogi tvrde da se izjave svetog Malahije ne bi trebale tumačiti tako doslovno.

Jedna interpretacija sugerira da “kraj” samo označava kraj starog svijeta i nastanak novog, pri čemu tehnologija i moderne vrijednosti dobivaju značajnu važnost, dok se utjecaj crkve i Vatikana na globalna pitanja dovodi u pitanje. Sama Katolička crkva s određenom dozom skepse pristupa “Proročanstvu vrhovnih poglavara” pripisanom svetom Malahiji. Vjeruje se da bi ovaj dokument zapravo mogao biti krivotvorina, stvorena kako bi se utjecalo na papinske izbore u 16. stoljeću. Ipak, neke paralele između teksta i stvarnih događaja ipak su prepoznatljive.

  • Posljednji put prije smrti vjernicima se obratio papa Franjo. On se 20. travnja obratio posjetiteljima Vatikana, istaknuvši kako najvažniji cilj svih pojedinaca treba biti eliminacija nasilja u svim njegovim pojavnim oblicima. Vatikan je službeno objavio smrt pape Franje u 89. godini života, nakon zdravstvenih problema s kojima se suočavao posljednjih mjeseci. Jutros u 7:35 rimski biskup Franjo vratio se u Očevu kuću. Priopćenje je započeo naglaskom da je cijeli svoj život posvetio služenju Gospodinu i Njegovoj Crkvi, poručujući da vjernici stavljaju “dušu pape Franje u bezgraničnu milosrdnu ljubav Jednoga Boga”.

Papa Franjo, izvorno pod imenom Jorge Mario Bergoglio i podrijetlom iz Argentine, pojavio se kao nekonvencionalni vođa Rimokatoličke crkve, koji utjelovljuje suvremenije perspektive od onih svojih prethodnika, što je dovelo do značajnih očekivanja nakon njegovog preuzimanja dužnosti 2013. godine. Svjetovno ime pape Franje je Jorge Mario Bergoglio, rođen je 17. prosinca 1936. u Buenos Airesu. Kao najstariji od petero braće i sestara u kućanstvu talijanskih imigranata koji su napustili Europu tijekom Mussolinijeve vladavine, Odrastao je u tipičnoj građanskoj obitelji. Njegov otac, José Mário Francisco Bergoglio, radio je kao računovođa, dok je njegova majka, Regina María Sivor, bila domaćica. Započevši svoju karijeru u relativno mladoj dobi, isprva je preuzimao uloge izbacivača i čistača.

Često smatran usamljenikom, zapaženo je da je svoje slobodno vrijeme tijekom vikenda često provodio sam. Međutim, priznato je da je duboko cijenio nogomet, operu i tango. Jorge Mario Bergoglio pomalo je neočekivano otkrio svoj pravi poziv. Dok je išao na proslavu blagdana, naišao je na crkvu i odlučio se ispovjediti, pri čemu ga je svećenik potaknuo da postane članom Crkve. Nastavio je studij na Teološkom sjemeništu Bezgrešnog začeća, gdje je priznao da je tijekom godina formacije kao teolog razvio romantične osjećaje prema mladoj ženi, što ga je navelo da posumnja u nastavak svog izabranog poziva.

Pokojni papa jedan je od odabranih koji su priznali da je nakratko razmišljao o napuštanju crkvenog puta zbog zaljubljenosti tijekom studija. Tijekom svog boravka u Nadbiskupijskom sjemeništu Bezgrješnog začeća, ispričao je kako je doživio romantične osjećaje prema mladoj ženi, što ga je navelo da preispita svoju odluku; ipak joj je ostao vjeran. Ostaje neizvjesno je li neidentificirana žena odbacila njegovu ljubav ili je on odlučio slijediti vlastiti put i odustao od svjetovnog života pored nje. Davno prije nego što je ova neimenovana djevojka postojala, papa Franjo, tada poznat kao Jorge Mario Bergoglio, doživio je duboku ljubav, do te mjere da je razmišljao o braku s njom.

Žena po imenu Amalia rekla je 2013. da su ona i papa prijatelji iz djetinjstva, otkrivši da ju je on zaprosio kada su oboje imali 12 godina. Živjeli su u Floresu, mješovitoj četvrti u Buenos Airesu, gdje se Jorge navodno toliko zaljubio da je, nakon što je Amalia odbila njegovu prosidbu, odlučio nastaviti život kao redovnik. Tvrdila je da je on rekao: “Ako te ne mogu oženiti, tražit ću svećenički poziv”, kao odgovor na njezino odbijanje. Kako je tada primijetila Amalia, njihovu mladenačku “romansu” smatrali su neprihvatljivom jer je njezin otac smatrao da je premlada da na dečke gleda na takav način.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here