Oglasi - Advertisement

Samo kjada ih pogledate na slici, mali ježevi izgledaju tako bespomoćno, ali ipak zbog svojih bodlji oni i nisu toliko bezopasni. Jako su dobri po vaše dvorište, a evo i zašto…

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Vjerojatno se svatko barem jednom u životu susreo s ježom, ali ne znamo sve o ovoj maloj, ali moćnoj životinji. Osim što čuvaju vaše dvorište od uljeza, oni vam dolaze iz još jednog razloga. Dakle, ako vidite malu bodljikavu lutalicu kako se noću tiho šulja vašim dvorištem, znajte da to nije slučajno. Jež, iako na prvi pogled skroman i nespektakularan, svojom prisutnošću nosi snažan iskaz – da je vaše dvorište zdravo, sigurno i u savršenoj ravnoteži s prirodom.

Dok je danju bučno i nervozno stvorenje, noću postaje tiho i oprezno, birajući samo područja u kojima se osjeća sigurno. A ako je vaš vrt ovo stanište, onda ste nesvjesno stvorili pravi rezervat prirode. Tamo gdje živi jež priroda je uravnotežena – pesticidi se ne koriste pretjerano; postoji velika populacija insekata, puževa i drugih sitnih bića koja završavaju kao hrana; kao i dosta skloništa i odmorišta. Ježevi su više nego dobrodošlo slatko lice.

Oni su neopjevani heroji svakog vrta jer se njihova prehrana sastoji od mnogih insekata i štetočina koji štete biljkama, što ih čini prirodnim zaštitnicima vrta. Umjesto pribjegavanja kemijskim rješenjima, dovoljno je stvoriti uvjete da jež bude vaš saveznik i evo rješenja potpuno u skladu s ekološkim principima. Dolazak ovih malih blagoslova možete pozdraviti na nekoliko načina: Neka dio vrta bude “neuredan” – hrpe suhog lišća i grana te stara stabla mogu biti idealna mjesta za skrivanje i odmor. Bez pesticida – ježevi se hrane kukcima, pa bi ih kemikalije u vrtu mogle prestrašiti (ili čak naškoditi). Opskrba vodom – ponudite izvor svježe vode (obično zdjelu s vodom); samo ne dopustite da uđe preduboko. Bez mlijeka – Suprotno uvriježenom mišljenju, ježeve ne treba hraniti mlijekom jer to dovodi do ozbiljnih probavnih problema.

Pogledajte prije nego počnete raditi – pažljivo gledajte gdje stojite ili što se krećete. Ježevi se često skrivaju i mogu se ozlijediti. Osim funkcionalne vrijednosti koju donosi u vaše dvorište, jež ima i simboliku. Njegovo postojanje naziva se znakom jedinstva čovjeka i prirode, znakom da je prostor kojemu težite povoljan za život – ne samo za ljudski život, nego i za druge živote. Ona je nijemi promatrač vaše brige za okoliš i dokaz da mali zajednički koraci mijenjaju igru ​​u sustavu. Stoga sljedeći put kad vidite tog ježa kako šeće vašim vrtom u sumrak, nemojte ga tjerati. Samo gledaj.

Možda nije donijela gomilu cvijeća, ali ono što je donijela ima puno veću vrijednost – potvrdu čovjekovog bavljenja prirodom, a to je danas važnije od svega. Proljeće je ono povoljno doba godine kada cijela priroda napreže svoje mišiće u veličanstvenim bojama i ponovno postaje svrhovita. Za mnoge je to doba godine kada će tražiti zdrave organske proizvode za jačanje imuniteta, detoksikaciju i cjelokupno zdravlje nakon izlaska iz zimskog sna. Od velikog broja cvijeća i biljaka koje cvjetaju u proljeće, pet ih blista iznad svih ostalih zbog svojih golemih terapeutskih svojstava i korisnosti: primjenjuju se u tradicionalnoj i modernoj medicini.

Maslačak je korov koji je većini ljudi poznat, ali je zapravo jedan od najboljih čistača organizma koji se može naći u prirodi. Njegovo lišće i korijenje sadrže korisne kemikalije koje potiču rad jetre i bubrega, a istovremeno pomažu u poboljšanju probave i borbi protiv umora. Za pripremu čaja potrebno je uzeti samo 1-2 žličice osušenih ili svježih listova ili korijena maslačka na šalicu. Zatim u šalicu ulijte 200 ml vruće vode koja ne smije biti prevruća. Ostavite napitak da odstoji 5-10 minuta, procijedite ga, zatim ostavite da se ohladi prije dodavanja aroma poput limuna ili meda.

Još jedna biljka uključena u prirodno liječenje je kopriva. Ova biljka je česta među ljudima zbog visokog sadržaja željeza i vitamina, posebno je korisna za osobe s anemijom ili slabim imunitetom. Također djeluje kao diuretik, pospješujući eliminaciju toksina iz sustava. Čaj se jednostavno priprema: 1-2 žličice suhih ili nekoliko svježih listova koprive; preliti sa 200 ml vrele vode, ostaviti da odstoji 5-10 minuta, zatim procijediti. Med ili limun također su poželjni u tom pogledu.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here