Sljedeća jako zanimnljiva priča koju vam donosimo dolazi nam iz Bosne i Hercegovine. Riječ je o jako posebnoj ženi, koja je jako popularna u svome kraju….
U skromnom selu u blizini Srebrenice, u srcu Bosne i Hercegovine, živi brat i sestra čije su životne priče isprepletene tugom i nepokolebljivom voljom. Seka, kako je zovu, nije imala priliku iskusiti majčinstvo, što doživljava kao najveću bol svog postojanja. Iako je njen brat otac šestoro djece, ona sama ostala je lišena te radosti i često kaže da bi joj život bio manje tužan da joj je sudbina podarila barem jedno dijete.
Teškoće kroz brakove i napuštanja
Seka je kroz život prolazila kroz niz bolnih iskustava. Imala je više brakova, ali su je svi supruzi napustili kada su shvatili da ne može imati djecu. Ova surova realnost ju je duboko pogodila, no nikada nije dozvolila da je slomi.
- U prvom braku, živjela je tri godine u Bijeljini. U tadašnjem društvu smatralo se neprihvatljivim da žena ostane bez djece nakon nekoliko godina braka. Kada se to dogodilo njoj, suprug ju je protjerao sa svog imanja, smatrajući je bezvrijednom.
- Drugi brak sklopila je u selu kod Zvornika. Njen suprug ubrzo je otišao na služenje vojnog roka, ostavljajući je samu. Po povratku iz JNA, umjesto da nastave zajednički život, on je odlučio napustiti je i preselio se kod susjede. Taj brak trajao je svega devet dana.
- Treći brak, u kojem je konačno pronašla mir, prekinut je suprugovom smrću. To je bio još jedan težak udarac za Seku, ali čak i tada nije dozvolila da je slomi tuga.
Život na selu i nepokolebljiva snaga
Iako ima 70 godina, Seka je i dalje izuzetno aktivna. Bavi se stočarstvom, obrađuje polja i pomaže bratu u svim poslovima. Iako nema svoju zemlju ni stoku, neumorno radi, ne dopuštajući godinama da je uspore. Njena svakodnevnica ispunjena je jednostavnim radostima:
- Skupljanje gljiva, šljiva i koprive tokom ljetnih mjeseci.
- Pomoć bratu u brizi za ovce i obradi zemlje.
- Održavanje domaćinstva i prikupljanje namirnica potrebnih za preživljavanje.
Uprkos svim izazovima, Seka ne dozvoljava sebi da se preda negativnim mislima. Kaže da ne razmišlja o budućnosti, sve dok može raditi i ostati aktivna.
Kritika pasivnosti u zajednici
Jedan od aspekata koji Seku posebno frustrira jeste pasivnost nekih ljudi u njenoj zajednici. Često izražava nerazumijevanje prema onima koji se žale na nedostatak resursa, a istovremeno odbijaju da rade. Po njenom mišljenju, sve što je potrebno može se postići radom, a ne stalnim pritužbama.
“Ne umirem od gladi“, kaže ona, naglašavajući kako je voljna raditi sve što je potrebno da bi opstala.
Gubitak muža i najveća bol
Iako je pretrpjela brojne gubitke, Seka naglašava da je njen najveći životni izazov bila nemogućnost da ima djecu. Smatra da bi prisustvo barem jednog djeteta u njenom životu bio najveći blagoslov. Kada priča o svojim supruzima, izražava tugu zbog toga što su je ostavljali samo zbog neplodnosti. Njena priča odražava teške društvene norme koje su nekada vladale, gde je žena bez djece smatrana teretom.
Zaključak: Priča o snazi i istrajnosti
Sekina priča predstavlja ogledalo surove realnosti mnogih žena koje se suočavaju s problemima plodnosti i društvenim očekivanjima. Iako je ostala bez muža i nije ostvarila ulogu majke, Seka je nastavila da živi hrabro, ponosno i dostojanstveno. Njena nepokolebljiva odlučnost i snaga duha služe kao inspiracija svima koji se suočavaju s izazovima života.
Bez obzira na to što nije doživjela sreću majčinstva, Seka je pokazala da se snaga ne mjeri samo onim što imamo, već i načinom na koji se nosimo s onim što nam je sudbina dodijelila.