U naastavku našeg današnjega članka, govorićemo o karcinomu, koji je definitivno najgora bolest 21 vijeka. Ova bolest, na godišnjoj razini, pokosi na milione ljudi širom svijeta….
Tragičan gubitak i izazovi koji slijede
Naša porodica suočila se s teškim trenutkom nakon što je moja majka, iako je uspješno prebrodila karcinom, preminula zbog srčanih komplikacija uzrokovanih kemoterapijom. Sve se dogodilo brzo – od prvih naznaka problema do dolaska liječnika i njihovih iscrpljenih opcija prošlo je svega pola sata. Nakon pogreba, dok smo moje sestre i ja pregledavale stvari, naišle smo na staklenku domaćeg pekmeza koji je nedavno napravio naš otac.
Ta mala gesta podsjetila nas je na majčinu neprestanu brigu za našu sreću, čak i u najtežim trenucima. Sati su prolazili u suzama i uspomenama, dok smo zajedno prolazile kroz tugu i pronalazile snagu u porodici.
Hormonski utjecaji na zdravlje i tjelesnu težinu
Za mnoge ljude borba s viškom kilograma na specifičnim dijelovima tijela može biti frustrirajuća, a često je uzrokovana hormonskom neravnotežom. Prema stručnjacima, razumijevanje uzroka ovih promjena može pomoći u pronalaženju rješenja. Evo ključnih hormona i njihovog utjecaja na tijelo:
- Kortizol i masnoća na trbuhu
- Kortizol je hormon stresa koji doprinosi taloženju masti u središnjem dijelu tijela.
- Kako biste smanjili učinak kortizola, potrebno je smanjiti stres, stabilizirati razinu šećera u krvi malim obrocima, te birati hranu s niskim glikemijskim indeksom, poput jabuka i kruha od cjelovitog zrna.
- Preporučuje se izbjegavanje preintenzivnog vježbanja dulje od 45 minuta, što može potaknuti prekomjerno lučenje kortizola.
- Estrogen i masnoća na bedrima
- Višak estrogena doprinosi skladištenju masti na bedrima i stražnjici.
- Konzumiranje alkohola može otežati jetri uklanjanje viška estrogena, dok namirnice poput brokule pomažu regulirati enzime jetre.
- Prehrambeni dodaci na bazi soje također mogu pomoći, no treba biti oprezan s količinama zbog ograničenih istraživanja.
- Progesteron i zadržavanje tekućine
- Nizak nivo progesterona može uzrokovati oticanje, posebno u gležnjevima. Hrana bogata vitaminom E, poput maslaca od kikirikija i sjemenki suncokreta, može povećati razinu progesterona.
- Ograničenje unosa soli i izbjegavanje procesirane hrane dodatno pomažu u regulaciji zadržavanja tekućine.
Ravnoteža hormona za cjelokupno zdravlje
- Testosteron i mišićna masa
- S padom razine testosterona, žene često primjećuju povećanje masnoće na rukama. Povećanje unosa proteina, cinka i vitamina B6 može pomoći u održavanju zdravog nivoa testosterona.
- Redovna tjelesna aktivnost i samopomoć značajno doprinose hormonalnoj ravnoteži.
- Hormon rasta (HGH) i masne naslage
- Nedostatak HGH, koji se luči tokom noći, može dovesti do nakupljanja masti. Adekvatan san ključan je za poticanje lučenja ovog hormona.
- Tiroksin i oticanje lica
- Niska aktivnost štitnjače može rezultirati sporijim metabolizmom i zadržavanjem tekućine u predjelu lica. Suplementacija selenom može poboljšati funkciju tiroksina.
Zaključak
Naša tijela osjetljivo reagiraju na promjene u hormonima, a razumijevanje tih signala ključno je za održavanje zdravlja. Redukcija stresa, balansirana prehrana i kvalitetan san osnovne su mjere koje svako može primijeniti. Na taj način, ne samo da se možemo bolje osjećati, već i osigurati dugoročno zdravlje.
Porodični gubitci nas često podsjećaju na važnost brige o sebi i bližnjima – mentalno, emotivno i fizički.