Mnogi od nas su se ponekad jako zbližili sa nekim kolegama na poslu. Međutim, jako puno puta smo se u svemu tome znali opržiti, a sada donosimo i neke smjernice šta se ne smije govoriti baš svima….
Sedam stvari koje nikada ne biste trebali otkrivati kolegama na radnom mjestu
Komunikacija u radnom okruženju zahtijeva određeni nivo profesionalizma i opreza. Iako je često mišljenje da je iskrenost najbolja politika, psihologi upozoravaju da postoje određene stvari koje nikada ne bi trebalo iznositi pred kolegama, jer mogu imati negativne posljedice na vaš profesionalni imidž i međuljudske odnose. Evo sedam ključnih izjava koje biste trebali izbjegavati dijeliti u radnom okruženju, kao i savjeti kako održati zdrave granice.
1. Sumnje koje vas muče
Svi se mi povremeno suočavamo sa sumnjama u vlastite sposobnosti ili odlukama, ali važno je ove sumnje ne iznositi pred svakim kolegom. Dijeljenje nesigurnosti s pogrešnim osobama može vas učiniti podložnima manipulaciji i dovesti do toga da vas smatraju manje sposobnima. Sumnje mogu biti shvaćene kao znak slabosti, iako to nije nužno točno.
Savjet: Usmjerite se na samoprihvaćanje i izgradnju unutrašnje snage. Kao što je Carl Rogers rekao, “Zanimljiv je paradoks da prihvaćanjem sebe onakvim kakav jesam, mogu se promijeniti.”
2. Prethodne pogreške
Pogreške iz prošlosti mogu biti dragocjena lekcija, ali stalno ponavljanje negativnih iskustava može izazvati nepotrebnu sumnju među kolegama. Na primjer, dijeljenje velike greške koju ste napravili u karijeri može izazvati sumnju u vašu profesionalnost, umjesto da bude shvaćeno kao pokazatelj poštenja.
Savjet: Pogreške su prilike za rast i ne bi trebale biti teret. Kako je Sigmund Freud jednom rekao: “Gledajući unazad, godine nevolja izgledaju najljepše.”
3. Snovi i ambicije
Vaši snovi i ciljevi su osobne stvari koje zahtijevaju pažljivo njegovanje. Dijeljenje svojih najvažnijih snova s kolegama koji nisu podržavajući može dovesti do kritike ili sumnje koja ugrožava vaše samopouzdanje. Takve informacije mogu biti iskrivljene i korištene protiv vas, što može usporiti vaš napredak.
Savjet: Birajte mudro tko će biti vaš podržavatelj. Dijelite svoje snove s onima koji dijele sličnu strast i razumiju vašu viziju.
4. Financijska situacija
Razgovaranje o novcu na radnom mjestu može biti izuzetno osjetljivo. Osim što može izazvati zavist i rivalstvo, previše osobnih podataka u vezi s financijama može dovesti do manipulacija i nesigurnosti. Osim toga, novac često postavlja ljudske poglede na iskrivljeni način.
Savjet: Održavajte privatnost u vezi sa svojim financijama, osim ako o tome ne razgovarate s povjerenikom ili obitelji u kontekstu planiranja.
5. Sukobi u obitelji
Obiteljski problemi ili nesuglasice trebaju ostati privatni, jer njihovo iznošenje na poslu može izazvati nepoželjne posljedice. Razgovaranje o obiteljskim nesuglasicama može utjecati na način na koji vas drugi doživljavaju, pa čak i dovesti do prejudiciranja. Takve informacije mogu biti iskorištene protiv vas.
Savjet: Obiteljske probleme rješavajte u privatnosti svog doma ili uz pomoć stručnjaka, a ne dijelite ih s kolegama.
6. Nepovoljna percepcija o svom tijelu
Većina ljudi ponekad osjeća nesigurnost u vezi svog izgleda, no razgovaranje o tjelesnim nesavršenostima može samo produbiti negativne osjećaje. Ove nesigurnosti mogu oblikovati način na koji vas drugi vide i mogu povećati vašu nesigurnost.
Savjet: Koncentrirajte se na pozitivne aspekte svog tijela i njegovu funkcionalnost. Negujte telesnu pozitivnost i zahvalnost za sve što vaše tijelo čini za vas svakog dana.
7. Gorčina i ogorčenje
Držanje gorkih osjećaja prema nekim ljudima ili situacijama može biti vrlo toksično, kako za vas, tako i za vaš odnos s kolegama. Ako stalno dijelite svoja ogorčenja, može doći do ogovaranja ili nepotrebnih sukoba koji neće donijeti ništa konstruktivno.
Savjet: Usmjerite se na oproštaj i rješavanje konflikata izravno s onima koji su uključeni. Oprost je oslobađajuć, i kao što kaže izreka: “Oprost je ključ koji vas oslobađa od okova ljutnje.”
Zaključak
Svi ovi savjeti upućuju na važnost postavljanja zdravih granica i poštovanja privatnosti u radnom okruženju. Iako je važno biti iskren, istovremeno treba biti oprezan i selektivan u tome što dijelite s kolegama. Zdrava ravnoteža između osobnog života i profesionalnih odnosa ključna je za održavanje dobrih međuljudskih odnosa i postizanje osobnog zadovoljstva.