Oglasi - Advertisement

Kafa je jedno od najpopularnijih napitaka na svijetu, koji se konzumira širom planete i ima dugu istoriju koja se proteže više od hiljadu godina. Kafa se priprema od zrna Coffea biljke, a najpoznatije vrste su Coffea arabica i Coffea canephora (poznata kao robusta). Zrna kafe se prvo suše, zatim melju, a potom se pripremaju u različitim oblicima, najčešće kuvanjem ili espresso aparatom.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Je li salo na trbuhu povezano s konzumacijom kave?

Mnogi ljudi započinju dan uz kavu u nadi da će im to pomoći u mršavljenju, ali nutricionisti upozoravaju na moguće negativne učinke prekomjerne konzumacije kave, posebno kada je riječ o nakupljanju sala na trbuhu.

Kofein i kortizol: Povezanost sa stresom i masnoćama na trbuhu

Prema dijetetičarki Victori Koljanese, kofein, koji je glavni sastojak kave, može imati negativan učinak na razinu hormona kortizola, hormona stresa. Dok mala količina kave može pružiti potrebnu energiju ujutro, prekomjeran unos kofeina, osobito ujutro, može povisiti razinu kortizola, što signalizira tijelu da treba pohranjivati energiju u obliku masnih stanica, posebno u predjelu trbuha.

Kava i nakupljanje sala

Povišeni kortizol dovodi do smanjenja sposobnosti tijela da sagorijeva masnoće, čineći da se salo najčešće nakuplja u području trbuha. Dugotrajno visoke razine kortizola mogu izazvati dugoročne promjene u metabolizmu, što može otežati mršavljenje i povećati rizik od debljanja.

Kafa je poznata po svom specifičnom ukusu, mirisu i stimulativnim efektima, koje pruža zahvaljujući kofeinu – alkaloidu koji se nalazi u zrnima. Kofein ima stimulativni učinak na nervni sistem, poboljšava budnost, koncentraciju i energiju, zbog čega je kava omiljena među ljudima koji žele povećati produktivnost i izdržljivost tokom dana.

Preporuke nutricionista

Koljanese savjetuje da je najbolje ograničiti konzumaciju kave na jednu šalicu ujutro, a potom prijeći na napitke s niskim udjelom kofeina poput biljnih čajeva tijekom ostatka dana. Također, važno je pratiti ukupni unos kofeina kako bi se izbjegli problemi poput poremećaja spavanja i tjeskobe.

Upravljanje stresom i prehrana

Osim smanjenja kofeina, važno je upravljati stresom koji također može dovesti do emocionalnog jedenja i žudnje za nezdravom hranom. Stalni stres može povećati unos visokokalorične hrane i nezdravih grickalica, što dodatno pridonošenje povećanju tjelesne mase. Redovita tjelesna aktivnost, meditacija i druge metode opuštanja mogu pomoći u smanjenju stresa i održavanju zdrave težine.

Cjelokupna prehrana i ravnoteža

S obzirom na to da je prehrana ključna za mršavljenje i održavanje zdrave težine, preporučuje se unos uravnoteženih obroka bogatih vlaknima, bjelančevinama i zdravim masnoćama. Ovi nutrijenti pomažu u stabilizaciji razine energije i smanjenju žudnje za nezdravim grickalicama.

Zaključak

Kava, iako korisna za podizanje energije, može imati štetan učinak na zdravlje ako se konzumira u prekomjernim količinama. Povećanje razine kortizola zbog previše kofeina može uzrokovati nakupljanje sala na trbuhu, a to je nešto što se može spriječiti kontroliranjem unosa kofeina i upravljanjem stresom. S pravom ravnotežom između kave, prehrane i stresa, možete uživati u svim prednostima kave bez negativnih posljedica po zdravlje.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here