Oglasi - Advertisement

U posljednjih par godina jako je puno brakova između žena iz Albanije i muškaraca iz Albanije. Naime, u 90% situacija, sve ide preko agencija, koje traže novac i sve je dogovoreno. Danas vam donosimo pravu ljubavnu priču iz ove zemlje…..

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Selo Buđevo, smešteno na Pešteri, decenijama je bilo gotovo napušteno, suočeno s brojnim izazovima života u teško pristupačnim predelima. Stanovništvo je bilo oskudno, a muškarci su se godinama suočavali s problemom pronalaženja partnerki koje bi bile spremne da se nastane u ovim, za mnoge, neprivlačnim krajevima. Međutim, kako su godine prolazile, broj neženja se povećavao, a mnogi su odlučili da potraže sreću u susednoj Albaniji, što se kasnije pokazalo kao izuzetno pametan potez.

Iako su mešoviti brakovi, na početku, izazivali sumnju među stanovnicima, vremenom se ispostavilo da su gotovo svi ti brakovi opstali, a selo Buđevo je ponovo oživelo. Dečja graja postala je uobičajena u ovim krajevima, a najveći dokaz oživljavanja sela bilo je otvaranje vrata seoske škole nakon više od decenije. Ono što je mnoge iznenadilo bila je činjenica da su od ukupno 12 učenika, čak 11 bili rođeni u mešovitim brakovima, najčešće sa ženama iz Albanije.

Nova perspektiva života

Jedna od prvih Srpkinja koja je došla u Buđevo iz Albanije bila je Vera Matović, koja je pre više od 13 godina došla iz Skadra. Njeno iskustvo je tipičan primer uspešne integracije. Vera ističe da nikada nije požalila zbog svog izbora i da bi, da može da se vrati u prošlost, ponovo izabrala isti put. Sa suprugom je zasnovala porodicu i ima petoro dece, tri iz njenog braka i dvoje iz muževljevog. U svom razgovoru, Vera je naglasila: “Imamo svega što nam je potrebno i srećni smo.”

Život u ovom selu nije lak, ali oni koji su odlučili da ostanu, naučili su kako da prežive i napreduju. To potvrđuje i priča Violete, koja je, kako kaže, imala puno lakši put od Vere, jer ju je ona već uputila na sve izazove života na selu. Iako nije bilo lako, Violeta je brzo shvatila da se mora raditi od jutra do mraka, ali dodaje: “Ko je vredan, taj nauči i opstane.”

Integracija i nove porodice

Mešoviti brakovi nisu bili jedinstveni samo u slučaju Vere i Violete. Na samo nekoliko kilometara od Buđeva, u Ljulji Novčić, živi žena poreklom iz Albanije, koja je pre 17 godina došla u Srbiju i udala se za Marka Novčića. Ljulja se prisetila svojih početaka, govoreći da je želela da se uda bliže svom domu, ali život je otišao u drugom pravcu. Ipak, ona je danas srećna sa Markom i ponosna je na svoju porodicu. Marko, njen muž, dodaje da je život na selu veoma zahtevan, jer zahteva veliki fizički rad od jutra do mraka.

Slična priča dolazi i od Mire Krivčević, žene poreklom iz Albanije, koja je već više od 13 godina u braku sa Vukićem iz Višnjeva. Mira, koja je ponosna na svoju farmu sa devet krava, bikom i junicama, kaže da se nikada nije pokajala zbog toga što je došla u Srbiju. Uverena je da je donela ispravnu odluku, jer je pronašla sreću i uspela da stvori siguran život u novoj zemlji. Pored toga, Mira se ponosi time što uzgaja sjenički sir, kojeg smatra posebnim, jer je jedan od najboljih proizvoda ovog kraja.

Zaključak

Priče o mešovitim brakovima u Buđevu i okolnim selima pokazuju kako su te veze pomogle da se ožive stara, napuštena naselja i da se ojačaju veze između dva naroda. Iako su se mnogi u početku pitali da li će ovakvi brakovi opstati, vreme je pokazalo da su ovi ljudi, koji su uspeli da se uklope u nove uslove života, stvorili stabilne porodice. Sa decom koja dolaze iz tih brakova, seoske škole su ponovo oživele, a buđenje sela donelo je novu nadu i sigurnost za budućnost.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here