U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o porodičnim odnosima, koji se znaju jako iskomplikovati. Naime, ponekad je dovoljna samo jedna sitnica, pa da cijela porodica sa drugom ne pričaju više do kraja života….
Porodične nesuglasice oko nasledstva: slučaj srpske porodice
Nasledstvo često može izazvati emotivne sukobe i pravne komplikacije, posebno kada u takve priče uđu ljudi čije su namere dovedene u pitanje. Jedna porodica iz Srbije suočila se s ovakvom situacijom pokušavajući da zaštiti imovinu svog starijeg člana od njegove nove supruge. Njihova priča, puna dilema, podeljena je na popularnoj platformi Reddit, gde su potražili savete i mišljenja.
Kako je sve počelo?
Član porodice, unuk starijeg muškarca, ispričao je da je njegov deda, posle smrti prve supruge 2004. godine, stupio u brak s novom ženom. Deda, penzioner sa nemačkom penzijom, dogovorio je brak iz praktičnih razloga – oboje su bili usamljeni, a njemu je bila potrebna pomoć zbog narušenog zdravlja. Njegov vid je ozbiljno oslabljen (vidi na jedno oko samo 5%), pa mu je nova supruga trebalo da pruži podršku u svakodnevnom životu.
U početku, deda joj je plaćao mesečnu naknadu između 200 i 300 evra kako bi dolazila kod njega i brinula se o njemu. Međutim, ona nije želela da živi u njegovoj kući, gde su već živeli članovi njegove porodice – sin, snaha i unuci. Na kraju su se preselili u drugi grad, gde su iznajmili stan, dok je deda nastavio da joj uplaćuje novac.
Prvi signali sumnje
Godine 2020. deda je predložio kupovinu kuće u gradu, a od supruge je zatražio da deo novca, koji joj je prethodno uplaćivao, iskoristi za ovu investiciju. Ona je, međutim, odgovorila da je bolje da on sam finansira kupovinu, dok bi njen novac mogao da se iskoristi za opremanje doma. Kada je došlo vreme za uređenje, supruga je izbegavala da učestvuje u troškovima, što je izazvalo prve ozbiljne sumnje.
Deda je tada, na diskretan način, pregledao njenu štednu knjižicu. Uz pomoć sina, otkrio je da je račun potpuno prazan – sav novac, koji je do tada dobila, već je bio prebačen njenoj deci. Ovo otkriće potvrdilo je njegove sumnje da ona ima druge motive u ovom braku.
Kako zaštititi imovinu?
Shvativši situaciju, deda je odlučio da preduzme korake kako bi zaštitio svojinu. Hteo je da testamentom prepiše kuću svom sinu, ali s klauzulom da supruga ima pravo da živi u toj kući do svoje smrti. Porodica je konsultovala advokata koji je preporučio pisanje testamenta u prisustvu dva svedoka, ali ih je upozorio na mogućnost da testament bude osporen.
Porodica se suočavala s dodatnim izazovima – komunikacija s dedom postala je otežana jer se supruga uvek javljala na njegove pozive i insistirala na razgovorima putem spikerfona. Takođe, nije dopuštala privatne susrete između njega i drugih članova porodice.
Pogledi sa strane
Komentari na Redditu pokazali su podeljena mišljenja. Dok je porodica tražila način da u potpunosti zaštiti dedinu imovinu, mnogi korisnici istakli su da supruga ima prava na nužni deo nasledstva. Neki su sugerisali potpisivanje ugovora o doživotnom izdržavanju, dok su drugi podsetili da, prema zakonu, imovina stečena u braku pripada i supružnicima.
Korisnici su pisali:
- „Ako je brinula o čoveku decenijama, logično je da dobije nešto nakon njegove smrti.“
- „Pomirite se s tim da ima pravo na polovinu zajedničke imovine.“
- „Ugovor o doživotnom izdržavanju može rešiti većinu problema.“
Iako su neki podržali porodicu, drugi su podsetili da supruga, bez obzira na motive, pruža neophodnu negu starijem čoveku.
Zaključak
Ova situacija oslikava kompleksnost nasledničkih odnosa, naročito kada su uključeni brakovi u kasnijem životnom dobu. Dok porodica pokušava da zaštiti imovinu, pravna realnost je takva da je prava supružnika teško potpuno isključiti. Odluka o testamentu, ugovoru o izdržavanju ili drugom pravnom dokumentu zahteva pažljivo razmatranje i stručne savete.
Na kraju, pitanje nije samo pravno, već i moralno: gde se povlači granica između zaštite porodice i priznanja doprinosa novog člana domaćinstva? Ova dilema verovatno će ostati tema razgovora u ovoj porodici, ali i u širem društvenom kontekstu.