Oglasi - Advertisement

Turski somuni nevjerovatno su jednostavni za pripremu kod kuće, a savršenog su ukusa. Najbolje je koristiti tavu od livenog željeza, koja zadržava toplotu i ravnomjerno peče somune. Tijesto će biti ljepljivo, ali preporučujemo da ne dodajete više brašna nego što je navedeno kako bi somuni ostali mekani i sočni.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Potrebni sastojci:

  • 500 g brašna
  • 150 ml toplog mlijeka
  • 150 ml tople vode
  • 1 kašičica soli
  • 2 kašike suhog kvasca
  • 3 kašike maslinovog ulja
  • sjeckani peršun za posipanje

Priprema:
U posudu stavite brašno, dodajte kvasac i so, pa sve dobro promiješajte. Zatim dodajte toplo mlijeko i vodu, te miješajte dok se tečnost ne upije u brašno.

Dodajte maslinovo ulje i nastavite mijesiti tijesto dok ne postane glatko i elastično, otprilike 10 minuta. Oblikujte tijesto u kuglu, premažite ga biljnim uljem i ostavite na toplom mjestu da se udvostruči u volumenu, što traje oko sat vremena.

Kad tijesto naraste, podijelite ga na šest dijelova i oblikujte loptice. Svaku lopticu razvaljajte u krug i pržite u zagrijanoj tavi na srednje jakoj vatri. Pržite svaku stranu po 2-3 minute, dok se ne pojave mjehurići na površini.

Gotove somune premažite maslinovim uljem dok su još topli i pospite sitno sjeckanim peršunom.

Ovaj brzi recept idealan je za ukusne, domaće somune koje možete poslužiti uz razne namaze, salate ili kao dodatak glavnim jelima.

Savjeti za pripremu savršenih somuna:

Priprema tijesta:
Ako imate vremena, tijesto možete ostaviti da odmara i duže od jednog sata kako bi dobilo još bogatiji ukus i mekšu teksturu. Što duže tijesto odmara, to će somuni biti mekši.

Koristite toplu vodu i mlijeko:
Topla tečnost aktivira kvasac i pomaže tijestu da se brže podigne. Pazite da voda i mlijeko nisu previše topli jer to može uništiti kvasac – idealna temperatura je oko 35–40 °C.

Dodavanje maslinovog ulja:
Maslinovo ulje daje somunima poseban okus i doprinosi mekanoj strukturi tijesta. Možete dodati i malo više ulja za bogatiju teksturu, ali pazite da tijesto ne postane premasno.

Prženje u tavi:
Livena tava je najbolji izbor jer ravnomjerno raspoređuje toplotu, što je ključno za postizanje zlatno-smeđih, hrskavih ivica. Takođe, izbjegavajte prečesto okretanje somuna, jer tako nećete dobiti karakteristične mjehuriće koji daju poseban izgled i teksturu.

Dodaci po želji:
Nakon što premažete somune uljem, možete dodati i druge začine poput bijelog luka u prahu, susama ili čak crnog kima za dodatni okus. Ovi začini ne samo da poboljšavaju aromu nego i dodaju vizuelni šarm somunima.

Skladištenje:
Ako ne pojedete sve somune odmah, možete ih čuvati u papirnatoj vrećici ili dobro zatvorenom posudu na sobnoj temperaturi do 2 dana. Da biste ih osvježili, zagrijte ih kratko u rerni ili tavi, i ponovo će biti mekani i ukusni.

Zašto napraviti domaće somune?
Domaći somuni ne samo da su ukusniji, već su i zdravija opcija jer vi kontrolišete sve sastojke. Bez dodataka ili konzervansa, ovi somuni su prirodniji i možete prilagoditi količinu soli i ulja prema svojoj želji. Takođe, pravljenje somuna može biti zabavan način za uključivanje cijele porodice u pripremu obroka. Djeca često uživaju u oblikovanju malih loptica od tijesta i gledanju kako somuni “narastu” u tavi.

Ovaj jednostavan recept za turske somune može vam postati omiljeni način da brzo napravite ukusno pecivo koje će upotpuniti svaki obrok.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here