Ovo ulje nikada ne koristite za prženje
Pravilno odabiranje ulja za prženje može značajno uticati na naše zdravlje. Nutricionisti upozoravaju da nije samo tačka dimljenja važna, već i vrsta masnih kiselina i način obrade ulja. Ulja bogata polinezasićenim masnim kiselinama, poput običnog suncokretovog ulja, nisu najbolji izbor za prženje jer su sklonija oksidaciji, što može dovesti do štetnih spojeva koji povećavaju rizik od bolesti poput ateroskleroze.
Najbolji izbori za prženje
Rafinirano maslinovo ulje
Prema dijetetičaru dr. Barteku Kulczyńskom, rafinirano maslinovo ulje je odličan izbor za prženje. Ovo ulje ima visoku tačku dimljenja (oko 220°C), bogato je mononezasićenim masnim kiselinama i antioksidansima. Rafinirano maslinovo ulje je stabilnije i zdravije za upotrebu na visokim temperaturama u poređenju s ekstra djevičanskim maslinovim uljem, koje ima nižu tačku dimljenja i pogodno je za prženje na nižim temperaturama.
Ulje avokada
Ulje avokada ima visoku tačku dimljenja i sličan profil masnih kiselina kao maslinovo ulje, ali neutralan okus, što ga čini idealnim za prženje bez dodavanja jakog okusa jelima.
Suncokretovo ulje s visokim sadržajem oleinske kiseline
Suncokretovo ulje bogato oleinskom kiselinom (mononezasićena masna kiselina) je stabilnije na visokim temperaturama. Međutim, treba izbjegavati nerafinirano suncokretovo ulje za prženje, jer ono brzo oksidira i stvara štetne spojeve.
Ulja koja treba izbjegavati
Obično suncokretovo ulje:
Prženje na ovom ulju može biti štetno jer je sklono oksidaciji, stvarajući spojeve koji mogu negativno uticati na zdravlje.
Ulje repice:
Dr. Kulczyński napominje da se ulje repice ne preporučuje zbog prozirnih ambalaža koje ne štite od sunčevog svjetla. Rafinirano ulje repice je stabilnije, ali treba birati pažljivo.
Opasnosti prženja za zdravlje
Prženje hrane nije najzdraviji način pripreme, jer oksidacija ulja oslobađa slobodne radikale koji mogu naštetiti srcu, jetri i nervnom sistemu te povećati rizik od raka. Prženjem stvaramo “tempiranu bombu” za organizam, pa je najbolje ograničiti ovu tehniku kuhanja.
Birajući ulje prema savjetima stručnjaka i koristeći metode koje smanjuju oksidaciju, možete pripremiti hranu zdravije. Podijelite ove savjete sa svojim prijateljima kako bi i oni bili informirani o pravilnom izboru ulja za prženje!
Dodatni savjeti za zdravije prženje
Izbjegavajte ponovnu upotrebu ulja
Ponovno korištenje ulja značajno povećava štetne spojeve u njemu. Svaki put kada se ulje zagrijava i hladi, dolazi do oksidacije, što povećava količinu slobodnih radikala. Ako pržite hranu, koristite svježe ulje i izbjegavajte njegovo ponovno zagrijavanje.
Održavajte pravu temperaturu
Pokušajte pržiti na umjerenim temperaturama i izbjegavajte da ulje dosegne dimnu tačku, jer tada nastaju štetne tvari. Korištenje termometra može pomoći da kontrolirate temperaturu ulja i spriječite pregrijavanje.
Birajte prirodne začine s antioksidansima
Dodavanje začina poput kurkume, cimeta, đumbira ili ružmarina u jela može pomoći u neutralizaciji slobodnih radikala, jer su bogati antioksidansima. Ovi začini ne samo da poboljšavaju okus već i smanjuju negativne učinke oksidacije.
Prženje u malim količinama ulja
Korištenje manjih količina ulja ili prženje u plitkim tiganjima smanjuje vrijeme izlaganja visokim temperaturama. Također, metode poput prženja na malo ulja (tzv. sauté) manje su štetne od dubokog prženja.
Isprobajte alternativne tehnike
Povremeno, umjesto prženja, isprobajte pečenje, roštiljanje ili kuhanje na pari. Ove metode čuvaju hranjive tvari i smanjuju potrebu za uljem, što čini jela zdravijima.
Opasnosti oksiholesterola u prženoj hrani
Tokom prženja na visokim temperaturama dolazi do oksidacije holesterola u hrani životinjskog porijekla, što dovodi do stvaranja oksiholesterola – tvari koje mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ograničavanjem unosa pržene hrane možete značajno smanjiti unos oksiholesterola i time doprinijeti zdravlju srca.
Birajte ulja s visokim sadržajem antioksidanata
Rafinirano maslinovo ulje, avokadovo ulje i kokosovo ulje sadrže antioksidanse koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala. Osim što imaju visoke tačke dimljenja, ove masti mogu djelovati zaštitno na organizam, posebno ako pržite povremeno i uz umjerene temperature.
Prateći ove smjernice i birajući ulje pažljivo, možete uživati u hrskavoj hrani, a da pritom smanjite rizik po zdravlje.