Oglasi - Advertisement

Bubrezi su ključni organi u našem tijelu koji značajno pridonose našem cjelokupnom funkcioniranju. Njihova glavna funkcija je izlučivanje urina iz našeg sustava. Slično drugim organima, bubrezi također mogu biti pogođeni bolešću. Rano otkrivanje takvih bolesti može rezultirati mnogo jednostavnijim mogućnostima liječenja. Sadržaj se nastavlja nakon oglasa.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Nažalost, brojni pojedinci često zanemaruju signale koje njihova tijela emitiraju kada se pojave problemi, što rezultira dijagnozama koje se često postavljaju prekasno za uspješnu terapiju ili liječenje. Kao što je prethodno navedeno, naširoko je shvaćeno da su bubrezi ključni za uklanjanje toksina iz tijela, što njihov pravilan rad čini kritičnim.

Bubrezi igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže minerala u krvotoku. Međutim, u uznapredovalim stadijima bolesti bubrega ta se ravnoteža može poremetiti, što rezultira nakupljanjem viška minerala, osobito fosfora, u koži. Takvo nakupljanje može imati štetne učinke, jer je prekomjerna količina bilo koje tvari u tijelu štetna, što dovodi do simptoma poput suhe kože i svrbeža. Osim toga, prisutnost toksina može uzrokovati da koža poprimi blijedu ili žućkastu nijansu.

Neki pojedinci također mogu primijetiti tamnjenje kože uz pojavu mrlja koje podsjećaju na prištiće. Nadalje, znakovi uznapredovale bubrežne bolesti mogu se manifestirati na noktima, gdje se gornji dio ponekad može činiti bjelkastim. Nakupljanje toksina u tijelu također može pridonijeti smanjenom apetitu, što dovodi do smanjenog interesa za hranom. Procjenjuje se da otprilike jedna trećina osoba u kasnijim stadijima bubrežne bolesti ima metalni okus u ustima zbog ovih štetnih tvari. Štoviše, mogu se pojaviti i simptomi poput mučnine i povraćanja.

Značajan problem kod bolesti bubrega je potencijalna neravnoteža elektrolita, što može uzrokovati grčeve u rukama ili nogama i osjećaj trnjenja u nogama. Studije pokazuju da približno 25 posto pacijenata koji su na dijalizi doživi sindrom nemirnih nogu. Osim toga, oticanje određenih dijelova tijela može ukazivati ​​na to da bubrezi ne detoksificiraju sustav učinkovito. Kada tijelo ima poteškoća s uklanjanjem toksina i štetnih tvari, to može rezultirati raznim zdravstvenim komplikacijama.

Osjećaj umora česta je pojava kod brojnih bolesti, a čak i zdravi ljudi mogu se susresti s danima kada se osjećaju umorno i razdražljivo. Unatoč tome, ako se ovaj umor nastavi, mogao bi biti povezan s niskom razinom hormona eritropoetina, koji obično proizvode bubrezi. Nedostatak ovog ključnog hormona, neophodnog za proizvodnju crvenih krvnih stanica, također je povezan s ovim problemom.

Simptomi bolesti bubrega obično se pojavljuju kasnije u progresiji bolesti. Tijekom uznapredovalih stadija, obično stadija 4 ili 5, postaju vidljivi znakovi koji ukazuju na veća oštećenja. To se događa zbog smanjene sposobnosti bubrega da učinkovito uklone otpadne tvari, što dovodi do njihovog nakupljanja u krvotoku. U ovoj fazi pacijentima je često potrebna dijaliza i/ili transplantacija bubrega.

Jedna od prednosti suvremene medicinske prakse je dostupnost cjenovno prihvatljivih biokemijskih i hematoloških pretraga neophodnih za laboratorijsku dijagnostiku bubrežnih bolesti, koje je potrebno provesti odmah nakon pojave prvih simptoma. Uobičajena metoda uključuje procjenu krvne slike, posebno ispitivanje razine hemoglobina, uz mjerenje razine dušika ureje u krvi (BUN), kao i procjenu kreatinina i klirensa kreatinina. U vezi s transplantacijom bubrega, ključno je da se razine kreatinina stabiliziraju i ostanu unutar standardnih ili normalnih raspona.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here