Oglasi - Advertisement

Većina nas ima u kuhinji barem jednu staru tavu koja je pretrpela oštećenja i izgubila svoja izvorna svojstva. S godinama korišćenja, primetno je da se hrana na ovoj tavi sve više lepi, što može biti prilično frustrirajuće.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ako ste duže vreme koristili stare tave, sigurno ste primetili da se hrana na njima sve više lepi prilikom prženja. Ova pojava je rezultat oštećenja površine posuđa, koja gubi svoja svojstva neprianjanja. Iako možda pomislite da je takva tava neupotrebljiva i da je vreme da je bacite, pre nego što donesete konačnu odluku, preporučuje se da isprobate jedan jednostavan i efikasan trik sa kuhinjskom soli. Ova metoda ne samo da je brza, već može značajno produžiti vek trajanja vaših omiljenih kuhinjskih posuda.

Priprema posude
Pre nego što započnete proces obnavljanja, ključno je da temeljito operete tavu. Koristite meku sunđericu i toplu vodu kako biste uklonili sve ostatke hrane i prljavštine. Važno je koristiti blagi deterdžent i izbegavati grube sunđerice koje bi mogle dodatno izgrebati površinu tave, čime bi se situacija još više pogoršala.

Upotreba soli
Kada završite s pranjem posude, osušite je, a zatim pospite dno tave tankim slojem kuhinjske soli. Zatim stavite tavu na laganu vatru i pustite da se sol postepeno zagreva. Kako vreme prolazi, primetićete da sol postaje smeđa, što ukazuje na to da je počela da upija masnoću i ostatke hrane s površine tave.

Čišćenje tave
Kada sol dobije tamno smeđu boju, jednostavno je istresite iz tave. Nakon toga, obrišite dno posude papirnatim ubrusom kako biste uklonili sve preostale tragove soli i prljavštine. Ovaj proces traje samo nekoliko minuta, ali rezultati su gotovo trenutačni. Sol deluje kao prirodni abraziv koji efikasno uklanja prljavštinu s posude, a da pritom ne ošteti njezinu površinu. Ova metoda može se primeniti i na lonce, posebno ako primetite da su izgrebani ili se hrana na njih lepi.

Produljenje veka trajanja posuđa
Da biste sprečili nove ogrebotine na tavi, izuzetno je važno prilikom mešanja hrane izbegavati metalno posuđe. Umesto toga, preporučuje se korišćenje drvenih ili silikonskih lopatica koje neće oštetiti neprianjajuću površinu. Takođe, prilikom pranja tave, izbegavajte grube žičane sunđerice koje mogu izgrebati površinu.

Kada je vreme za bacanje tave?
Unatoč svim trikovima održavanja, doći će trenutak kada će tava biti toliko oštećena da je više nećete moći koristiti. Ako primetite da se sloj premaza na tavi počinje ljuštiti ili ako komadići premaza otpadaju, to je jasan znak da je vreme za promenu. Teflonski premaz, kada je oštećen, može biti štetan za zdravlje, stoga je važno zameniti tavu novom čim primetite ove znakove. Takođe, tamne mrlje na dnu posude koje postaju izraženije signaliziraju da tava više nije sigurna za upotrebu. Iako je razumljivo da se vežemo za svoje omiljene kuhinjske predmete, važno je znati kada je vreme da ih zamenimo kako bismo zaštitili svoje zdravlje.

Kako sprečiti lepljenje hrane za tavu?
Ako primetite da se hrana počela lepljivati za tavu, čak i nakon što ste koristili minimalnu količinu ulja, postoji jednostavan način da obnovite neprianjajuću površinu. Ovaj postupak je brz, jednostavan i može vam pomoći da udahnete novi život vašoj tavi.

Postupak
Prvo, kao i ranije, tavu dobro operite i osušite. Zatim uzmite papirni ubrus natopljen malo ulja i istrljajte unutrašnjost posude, uključujući i stranice. Nakon toga, stavite posudu na laganu vatru i pustite da se greje nekoliko minuta. Ulje će se upiti u površinu tave i stvoriti tanak zaštitni sloj koji će sprečiti lepljenje hrane. Ako vaša tava može podneti visoke temperature, možete je staviti u rernu zagrijanu na 150°C i peći oko 30 minuta kako bi se taj sloj dodatno učvrstio. Nakon što se tava ohladi, prebrišite je papirnim ubrusom da uklonite višak ulja.

Održavanje neprijanjajućih tava
Da bi tava što duže zadržala svoja svojstva neprijanjanja, važno je pravilno je održavati. Nemojte je prati sapunom nakon prženja u ulju, jer ćete tako uništiti masni sloj koji ste prethodno stvorili. Takođe, koristite ulja koja ne gore na visokim temperaturama i izbegavajte pregrevanje tave. Kada koristite tavu, uvek birajte pribor koji neće oštetiti njezinu površinu. Izbegavajte metalne vilice i noževe i odlučite se za plastične, drvene ili silikonske lopatice.

Pravilno održavanje posuđa za kuvanje produžiće mu vek trajanja i osigurati da vaša tava ostane funkcionalna i sigurna za korišćenje dugi niz godina. Na kraju, želim vam sreću s vraćanjem starih tava u novu upotrebu!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here