Važno je odbaciti zabludu da je hepatitis jednostavna ili beznačajna bolest, budući da ima potencijal brzog širenja i zahvaćanja znatnog broja ljudi, uključujući i one u istom kućanstvu. Rasprava oko bolesti jetre, posebice hepatitisa i mogućih posljedica neliječenih virusnih infekcija, tema je koja se stalno ponavlja zbog kritičnosti ranog otkrivanja u osiguravanju uspješnog liječenja.
Dr. Ivana Milošević, cijenjena specijalistica zaraznih bolesti, istaknula je ozbiljne posljedice koje mogu nastati zbog zanemarivanja liječenja kroničnih bolesti jetre. Značaj probira na hepatitis B i C, koji se obično povezuje s infektivnim oboljenjima jetre, istaknuo je dr. Milošević. Neuspjeh u liječenju ovih dugotrajnih bolesti može dovesti do strašnih posljedica, uključujući razvoj ciroze jetre i eventualnu pojavu hepatocelularnog karcinoma.
Ove informacije naglašavaju važnost podizanja svijesti i provedbe mjera testiranja u cijeloj populaciji. Odsutnost jasnih simptoma predstavlja izazov kada je u pitanju kronični hepatitis. Ivana Dragojević, predsjednica Udruge oboljelih od bolesti jetre, upozorava da se ne zavaravate umorom i pospanošću jer se ti simptomi često pripisuju ubrzanom ritmu suvremenog života.
Igrom sreće naišla sam na otkriće svog hepatitisa, a neizmjerno sam sretna što moja liječnica nije gubila vrijeme i odmah me uputila na Kliniku za infektivne bolesti. “Nakon što je otkrio povišenu razinu transaminaza”, ispričao je Dragojević, “liječnik je brzo pretpostavio temeljni uzrok.
Dok se hepatitis C obično povezuje sa zlouporabom droga, točan uzrok bolesti često ostaje nedokučiv za mnoge pojedince, budući da manje od trećine pacijenata ima dokumentiranu povijest uporabe droga.
Prijenos hepatitisa može se dogoditi na različite načine, uključujući seksualnu aktivnost, izlaganje unutar kućanstva i kontakt sa zdravstvenim ustanovama. Dr. Milošević napominje da je testiranje na hepatitis C u Srbiji počelo 1993. godine, a unatoč pokušajima da se rizik svede na minimum, dijaliza je i dalje značajan izvor prijenosa.