Kada traže spas od vrućine tijekom ljeta, ljudi se obično okreću klima uređajima kao svom primarnom rješenju za hlađenje. Unatoč tome, niz požara uzrokovanih neispravnim klimatizacijskim uređajima izazvao je zabrinutost zbog njihove potencijalne opasnosti.
Društvenim mrežama kružila je snimka koja prikazuje točan trenutak kada je iz vanjske jedinice izbio plamen.
Prema spoznajama stručnjaka i kvalificiranih radnika koji se redovito bave problemima na ovim uređajima, prije početka ljetne sezone klima-uređaje je nužno podvrgnuti održavanju i čišćenju.
Prema riječima stručnjaka za ugradnju klima uređaja, prije početka sezone ključno je redovito održavanje od strane iskusnog tehničara. Pridržavanje propisanog postupka osigurava optimalno funkcioniranje. Nakon što je servisiranje završeno, važno je odgovorno rukovati klima uređajem, izbjegavajući ekstremne temperaturne postavke koje bi mogle opteretiti sustav ili uzrokovati da padne ispod 10 stupnjeva ispod trenutne temperature. Stoga, kada je vrijeme vruće, nema potrebe postavljati klima uređaj na 16 stupnjeva. Ovaj savjet je u razgovoru za Telegraf dao stručnjak za ugradnju klima uređaja.
U slučaju da uočite bilo kakve abnormalnosti poput promjene zvuka motora ili kvara uređaja, savjetuje se da se odmah obratite majstoru za pomoć.
Prema njegovim riječima, korištenje zapaljivog freona R-32 u modernim klima uređajima ono je što eksplozije u ovim uređajima čini potencijalnom pojavom.
Prema mišljenju stručnjaka, problem leži u činjenici da su moderni klima uređaji opremljeni zapaljivim freonom koji se, iako rijetko, može potencijalno zapaliti i izazvati požar. Sama iskra unutar klima uređaja može zahvatiti cijeli uređaj u plamenu. Unatoč tome, dobro održavan klima uređaj sigurno je držati uključenim tijekom cijelog dana, iako je preporučljivo isključiti ga na trenutak ili kada u kući nema ljudi, ako je to moguće.