BONUS ČLANAK:
Rak vrata maternice, ili carcinoma cervicis uteri, predstavlja jednu od najpreventabilnijih vrsta raka. Ako se otkrije u lokaliziranom stadiju, može se uspješno liječiti. Svake godine u Hrvatskoj oboli više od 300 žena od invazivnog raka vrata maternice i oko 600 žena od lokaliziranog oblika (carcinoma in situ). U Dubrovačko-neretvanskoj županiji, godišnje oboli desetak žena od invazivnog raka vrata maternice.
Glavni rizični čimbenici u razvoju ovog raka uključuju rane spolne odnose, česte promjene partnera, spolne odnose bez zaštite, promiskuitet, lošu genitalnu higijenu, infekciju HPV-om i herpes simplex virusom tipa 2, te veći broj poroda i pušenje. Svi žene imaju rizik za razvoj ovog raka, a najčešće se javlja kod žena starijih od 30 godina. Povećan rizik imaju i žene s oslabljenim imunološkim sustavom ili koje uzimaju imunosupresivne lijekove nakon transplantacije organa.
HPV je glavni uzročnik raka vrata maternice i prenosi se uglavnom spolnim putem. Infekcija HPV-om je česta među spolno aktivnim osobama, a većina zaraženih neće imati simptome. Važno je napomenuti da prisutnost HPV-a ne znači nužno i razvoj raka vrata maternice. Rani stadiji bolesti često su bez simptoma, stoga je redoviti pregled ključan za ranu detekciju.
Od infekcije HPV-om do razvoja prekanceroznih promjena (CIN) i raka može proći 7-10 godina, a ove promjene obično ne uzrokuju simptome. Redoviti pregledi mogu otkriti stanične promjene u ranoj fazi i omogućiti njihovo uklanjanje prije razvoja raka. HPV infekcija u većini slučajeva spontano nestaje u roku od dvije godine, ali dugotrajna infekcija visokorizičnim tipovima HPV-a može dovesti do razvoja preinvazivnih lezija ili karcinoma in situ.
Najučinkovitija prevencija raka vrata maternice uključuje edukaciju o odgovornom seksualnom ponašanju, cijepljenje protiv HPV-a i redovite ginekološke preglede s PAPA-testom ili tekućom citologijom. PAPA-test je jednostavan i brz test koji otkriva rane stanične promjene u vratu maternice, ključne za ranu detekciju raka. Preporučuje se ženama od 21. godine života ili tri godine nakon početka spolno aktivnog života, s godišnjim ponavljanjem do 30. godine života, nakon čega se prema potrebi prilagođavaju intervali pregleda.
Redoviti pregledi su ključni za otkrivanje bilo kakvih abnormalnosti i omogućuju uspješno liječenje prekanceroznih promjena ili raka vrata maternice u ranoj fazi. Dobro organizirani programi probira dokazano su učinkoviti u smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka vrata maternice, što značajno doprinosi unapređenju zdravlja žena i spašavanju života.