BONUS ČLANAK:
Svjetski tjedan dojenja obilježava se svake godine od 1. do 7. kolovoza kako bi se promovirala važnost dojenja za zdravlje djeteta i majke te podržala praksa dojenja diljem svijeta. Ovaj tjedan posvećen je podizanju svijesti o prednostima dojenja, educiranju javnosti o tehnikama dojenja te podršci majkama koje doje.
Glavni ciljevi Svjetskog tjedna dojenja uključuju:
Edukacija i informiranje: Podizanje svijesti javnosti o prednostima dojenja za zdravlje djeteta i majke, kao i za društvo u cjelini.
Promocija prakse dojenja: Poticanje majki na dojenje kao najzdravijeg i najprirodnijeg načina prehrane za novorođenčad.
Prednosti dojenja za majku su brojne i obuhvaćaju različite aspekte zdravlja, emocionalne dobrobiti te praktične koristi. Evo detaljnijeg pregleda prednosti dojenja za majku:
Smanjenje krvarenja nakon poroda: Dojenje potiče otpuštanje oksitocina, hormona koji pomaže maternici da se skuplja i smanjuje krvarenje nakon poroda.
Brži povratak na tjelesnu težinu prije poroda: Dojenje sagorijeva kalorije, pomažući majci da brže povrati tjelesnu težinu koju je imala prije trudnoće.
Smanjenje rizika od pojave raka dojke, vrata maternice i jajnika: Dojenje smanjuje rizik od razvoja ovih vrsta raka kod majki koje su dojile svoju djecu.
Rjeđe su infekcije mokraćnih putova: Dojenje pomaže u smanjenju rizika od urinarnih infekcija kod majki.
Manji je rizik od osteoporoze: Majke koje su dojile imaju niži rizik od razvoja osteoporoze kasnije u životu.
Povećana veza majka-dijete: Akt dojenja omogućava intiman i emocionalno podržavajući odnos između majke i djeteta.
Povoljan utjecaj na psihičku stabilnost: Dojenje može pozitivno utjecati na emocionalnu dobrobit majke, smanjujući stres i povećavajući osjećaj zadovoljstva.
Ekonomska i praktična korist: Dojenje štedi vrijeme koje bi inače majka potrošila na pripremu formule za mlijeko, pranje i održavanje bočica. Također je ekonomično jer je dojenje besplatno i ne zahtijeva kupovinu hrane za bebu.
Omogućuje slobodu u izlascima i putovanjima: Majke koje doje mogu lakše putovati i izlaziti jer imaju mlijeko uvijek pri ruci za hranjenje djeteta.
Sve ove prednosti dojenja naglašavaju važnost ove prirodne prakse za majke, potičući ih da odaberu dojenje kao optimalan način prehrane i skrbi za svoju novorođenu djecu.
Podrška dojenju: Pružanje podrške majkama koje doje kroz edukaciju, savjetovanje i stvaranje podržavajućeg okruženja u zajednici.
Podizanje svijesti o pravima majki: Promicanje razumijevanja prava majki da doje javno i bez diskriminacije.
Globalna inicijativa: Sudjelovanje u globalnom naporu za poboljšanje zdravlja i dobrobiti djece kroz poticanje dojenja.
Svjetski tjedan dojenja organiziran je kako bi se naglasila važnost dojenja u prvim tjednima i mjesecima života djeteta, s obzirom na to da dojenje pruža nezamjenjive prednosti u imunološkom, nutritivnom i emocionalnom razvoju djeteta.