Jučer je u Srbiji nestala dvogodišnja djevojčica i od tada potraga za njom traje non stop a policija je krenula i sa pretragom od vrata do vrata. Povodom popodnevnog nestanka dvogodišnje Danke Ilić kod Bora, MUP je pokrenuo aktivaciju sistema za potragu “Nađi me”, uz pomoć Amber Alert-a. Čim dijete nestane, bit ćete upozoreni frazom “Pronađi me”, što je dio postojećeg sustava poznatog kao Amber Alert u raznim zemljama diljem svijeta. On je nedavno uveden u Srbiji a sada je prvi put na žalost i iskorišten. Inspiracija za ovaj sustav došla je iz slučaja Amber Hagerman, mlade djevojke koja je nestala i nakon čega je uzbuna nazvana po njoj.
Amber Hagerman, poput nebrojenih drugih djevojčica koje su odrastale u Americi 1990-ih, uživala je u tipičnom djetinjstvu. Živjela je u Arlingtonu u Texasu, a živjela je s roditeljima i mlađim bratom, uživajući u vožnji biciklom i sudjelujući u izviđačima. No, kobno zimsko poslijepodne zauvijek će promijeniti tijek njezine egzistencije, prenosi Istorijski zabavnik.
Dana 13. siječnja 1996. Amber i njezin mlađi brat Riki odlučili su iskoristiti ugodno zimsko vrijeme tako što su se biciklima odvezli na parkiralište uz napuštenu trgovinu. Ovo posebno mjesto postalo je popularno okupljalište lokalne djece, budući da je imalo rampe posebno dizajnirane za biciklizam i pružalo im prostor za igru i rekreaciju.
Nakon nekog vremena, Riki se odlučio vratiti u svoju rezidenciju, ostavljajući Amber u samoći. No, za nekoliko trenutaka dogodio se nesretan incident – oteta je!
Jedini promatrač incidenta bio je Jim Kevil, 78-godišnji umirovljeni automehaničar koji živi u neposrednoj blizini parkirališta. Sa svoje je točke promatrao kako kamionet, crne ili plave boje, stiže na mjesto događaja. Vozač je na silu zgrabio djevojku i smjestio je u vozilo. Unatoč njezinim kricima i otporu, Amberina fizička snaga pokazala se nedovoljnom.
U roku od nekoliko trenutaka, Jimi je nazvao vlasti i za nekoliko minuta ekipa je stigla na mjesto događaja.Opis otmičara koji je dao Jimi bio je prilično nejasan, navodeći da je osoba bila muškarac u dobi između 25 i 40 godina, bilo bijelac ili Hispanjolac, prosječne visine i građe. Nažalost, ove informacije nisu bile od velike pomoći.
Slučajevi otmice djece od strane nepoznatih osoba bili su prilično neuobičajeni i predstavljali su značajne izazove u smislu istrage zbog nedostatka čvrstih dokaza. Međutim, usprkos ograničenim tragovima, policija je započela temeljitu pretragu okoline, usredotočujući se posebno na lociranje pick-upa u crnoj ili plavoj boji.
U potragu za Amber uključeno je više od 50 službenika za provođenje zakona i federalnih agenata. Ne samo da je sudjelovala njezina obitelj, već i njezini susjedi i prijatelji, koji su se okupili u očajničkom pokušaju da je pronađu. Cijela zajednica ujedinila se u svojoj odlučnosti da pronađe nestalu djevojčicu.
Nepunih 10 kilometara od parkirališta na koje je Amber odvedena, prolaznik koji je šetao psa otkrio je beživotno tijelo djevojčice u potoku koji je nabujao sinoćnje nevrijeme. Ovo sumorno otkriće dogodilo se pet dana nakon otmice.
S izuzetkom samotne čarape koja joj je krasila stopalo, stajala je otkrivena, bez ikakve odjeće. Rezultati autopsije otkrili su da je otmičar držao Amber na životu najmanje četrdeset osam sati nakon njezine otmice. Tijekom tog vremena pretrpjela je brutalna premlaćivanja, seksualno zlostavljanje i na kraju joj je nemilosrdno prerezan grkljan.
Detektivi u Arlingtonu nisu mogli utvrditi prethodnu lokaciju tijela zbog kretanja vode, što ga je naposljetku dovelo do mjesta gdje je otkriveno. Nažalost, forenzičari nisu pružili veliku pomoć jer je voda odnijela većinu dokaza, ostavljajući detektive bez jasnog smjera za nastavak.
Povremeno bi zazvonio telefon u postaji, a pojedinci bi razmijenili određene detalje; međutim, u konačnici je otkriveno da su svi tragovi bili obmanjujući.Neriješeni slučaj otmice i ubojstva Amber Hagerman i dalje zbunjuje istražitelje, čak i dan danas.
Tragična priča Amber Hagerman brzo je privukla široku pozornost diljem Sjedinjenih Država, zaokupivši zanimanje Diane Simon iz Fort Wortha u Texasu. Svjedočenje srceparajućem prikazu na televiziji duboko je pogodilo Diane, unatoč nedostatku osobne veze s Amber ili njezinom obitelji. Kao majka, Diane je jako suosjećala s ožalošćenim roditeljima mlade djevojke.
Njezina ideja, koja je na kraju dovela do promjene svijeta, rođena je iz njezinog kreativnog razmišljanja.S revolucionarnom idejom na umu, Dayen je pristupio obližnjoj radio postaji. Njegov je prijedlog bio jednostavan, ali transformativan: ako mediji mogu učinkovito pružiti upozorenja u vezi s nadolazećim olujama i drugim vremenskim prilikama, zašto ne bi proširili svoje izvještavanje i na izvješća o slučajevima otmice djece?
Da je lokalna zajednica odmah saznala za Amberinu otmicu, možda bi svjedok uočio kamionet i odmah obavijestio policiju. Je li to moglo dovesti do sigurnog oporavka djevojčice? Bi li se tijek događaja potpuno promijenio?
Mediji u Teksasu preuzeli su inicijativu surađujući s lokalnom policijom kako bi stvorili sustav koji bi upozorio javnost u slučaju otmice djeteta. Ovaj uspješan pothvat nadahnuo je druge jurisdikcije diljem zemlje da slijede primjer i implementiraju vlastite sustave javnog obavještavanja. Kao rezultat toga, konačno je uspostavljen američki Nacionalni program uzbunjivanja od jantara.
Dok koncept ostaje dosljedan, oznaka Jantarnog upozorenja razlikuje se u različitim regijama. Na primjer, u Gruziji se to naziva “Levijev poziv” kao posveta Leviju Fradyju. Na Havajima je poznat kao “Maile Amber Alert” u čast Maile Gilbert. Slično, Arkansas ima “Morgan Nick Amber Alert” nazvan po Morgan Nicku, a Utah ima “Rachel Alert” u spomen na Rachel Ranian. U Srbiji se sustav naziva “NAĐI ME”.Objava Amber Alert-a nije jamstvo, jer se to čini samo kada tijela za provedbu zakona utvrde da su zadovoljeni specifični unaprijed utvrđeni kriteriji.