– Za danas smo vam spremili jednu jako emotivnu priču, sada već djevojke koja je doživjela stravične stvari sa samo 13 godina života. Naime, nikada ne znate kakvi manijaci djeluju oko vas, i šta vam se može desiti na putu do same kuće.
Podrijetlom iz Nigerije, Falmata, mlada djevojka od 13 godina, postala je žrtva mučne otmice sa zlokobnim motivom da je opremi eksplozivom i okonča joj život. Čudom je uspjela preživjeti ovu muku i hrabro ispričala svoje iskustvo za BBC.
- Prema BBC-ju, ona je samo jedna od brojnih mladih djevojaka koje su oteli pobunjenici u Nigeriji i potom prisilili na izvršavanje svojih zadataka, koji su sami po sebi samodestruktivni. Usprkos svim izgledima, Falmata je uspio prkositi smrti i preživjeti. Tijekom intervjua za BBC ispričala je traumatično iskustvo otmice u dobi od 13 godina. To se dogodilo dok je bila u posjetu rodbini blizu granice s Kamerunom, gdje su je presrela dva muškarca na motociklu.
Nakon nekoliko sati provedenih za volanom, našla se duboko u šumi, potpuno nesvjesna svrhe i prirode kampa koji je čeka. Ispričala je kako je vidjela brojne šatore i improvizirane nastambe, posebno istaknuvši da su djevojke bile smještene u šatorima. Samo u njenom šatoru bilo je ukupno devet djevojaka.
Sjevernu Nigeriju trenutno terorizira militantna skupina Boko Haram, čiji je glavni cilj uspostava Islamske države. Dotični kamp je pod njihovom kontrolom. Unatoč Falmatinim pokušajima da pobjegne, sveprisutna prisutnost militanata onemogućila joj je uspješan bijeg. U kratkom roku našla se pred odlukom – ili se udati za militanta ili krenuti u misiju.
Navodeći svoju mladost kao razlog, Falmata je odlučno odbila bračnu ponudu. Problem je, međutim, ležao u njezinu nedostatku razumijevanja svrhe ili cilja koji je bio pri ruci. Logor je bio mjesto nezamislivih teškoća, gdje je nad glavama lebdio stalni strah od vladinih snaga koje će se srušiti na njih i sve uništiti. Svaki je dan bio nepromjenjiva rutina ustajanja iz sna, bavljenja zadacima čišćenja, klanjanja molitvi i ponovnog ponavljanja ciklusa čišćenja i molitve.
- Jednog dana, monotonija je konačno razbijena. Prema njezinom iskazu, pristupila joj je osoba koja je povezana s teroristima i obavijestila je o namjeri da poduzmu značajnu misiju. Falmata je vjerovala da su pripreme kojima se podvrgnula u “salonu ljepote” za otete djevojke, uključujući oblikovanje frizure, njegu noktiju i šminkanje, naznake skorog braka.
Proces uljepšavanja trajao je dva dana, a po završetku Falmati je ostala iznenađena kada je umjesto svog supruga, kako je očekivala, pronašla eksplozivnu napravu pričvršćenu za svoj struk. Falmata je objasnio da pojedinci imaju slobodu odlučiti kako se žele postaviti prije nego što budu opterećeni težinom eksploziva.
Dobivši opasan zadatak, cilj joj je bio detonirati se usred skupa “nevjernika”. Držeći kompaktni detonator, krenula je prema užurbanoj gomili u susjednom gradu, razmišljajući o sljedećem potezu – bijegu ili napadu. Na kraju je donijela odluku da pobjegne. Ne znajući za njihovu povezanost s drugom frakcijom Boko Harama, Falmata je pristupio dvjema osobama i zatražio njihovu pomoć u demontiranju eksploziva. Tragično, ponovno je oteta, nesvjesna pravog identiteta svojih otmičara.
Prema BBC-ju, za Sanu Mehajdali, 16-godišnju djevojku, vjeruje se da je postala prva žena bombaš samoubojica u Libanonu, detonirala se i prouzročila smrt dvojice izraelskih vojnika.
- Nakon ovih događaja, došlo je do značajnog porasta iskorištavanja žena od strane militantnih skupina kao što su Hezbollah, Tamilski tigrovi u Šri Lanki, Hamas i Crne udovice u Čečeniji, označavajući značajnu prekretnicu u povijesti.