– U današnje vrijeme jakoj veliki procenat osoba na svijetu ima probleme sa probavom. Užurbani tempo života, doveo je do toga da ne pazimo uopšte šta jedemo, vlakna skoro nikako da jedemo, a onda kada dođe na naplatu zatvor stolice, onda nastaju jako veliki problemi.
- U suvremeno doba postalo je uobičajeno susresti pojedince koji proklamiraju svoje sudjelovanje u procesu detoksikacije. Doktor Dejan Čubrilo, cijenjeni stručnjak za sportsku medicinu i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, upustio se u temu kako bi istražio je li ovaj trend tek prolazna moda ili stvarna potreba.
Prema njegovim riječima, detoksikacija je tek trend.
U današnjem društvu detoksikacija je postala trendi praksa. Međutim, osobno ne odobravam pomodnost kratkotrajnih detoksikacija ili postova, kao što je “tri dana sam na detoksikaciji” ili “tri dana sam na postu”. Umjesto toga, smatram da detoksikaciji treba pristupiti kao cjelovitom sustavu. Kada naše tijelo postane opijeno, to označava neravnotežu koju treba riješiti. Od izuzetne je vaznosti nacin na koji se ta ravnoteza poremeti, istakla je voditeljka emisije RTS Ordinacija.
Kroz osobno istraživanje, došao je do spoznaje prave biti uspješne detoksikacije, općenito prepoznate kao prirodnog mehanizma kojim ljudsko tijelo neutralizira i eliminira toksine.
- Postizanje uspješne detoksikacije uključuje poticanje crijeva da ponovno počnu normalno funkcionirati. To podrazumijeva barem jednu nuždu dnevno, ali samo u umjerenim količinama. Metabolizam se može usporediti s tvornicom koja hranjive tvari koje konzumirate pretvara u energiju. Brz metabolizam ne znači stalno žuriti na zahod. Ako imate višestruku nuždu tijekom dana, to nije znak brzog metabolizma, već pokazatelj da se vaše tijelo bori da pravilno probavi hranu.
Umjesto da konzumirate pet datulja ili smokava, fokusirajte se samo na jednu. Ova samotna voćka djeluje kao moćan alat, poput buldožera ili bagera, za čišćenje crijeva. Datulju ili smokvu namočite u vodu i konzumirajte prije spavanja. Ova jednostavna radnja ne samo da će pospješiti osjećaj smirenosti, već će i olakšati čišćenje crijeva i žuči. Kao rezultat toga, vaše će stanice dobiti potrebnu hranu, pružajući vam obnovljeni osjećaj energije. Ove uvide podijelio je upućeni liječnik.
DODATNA VIJEST:
Denis Svoboda, njemački državljanin rođen 14. listopada 1999. godine, prošle je godine donio odluku o prelasku s kršćanstva na islam. Želja da prihvati ovu novu vjeru dovela ga je u džematsku džamiju Džebari kod Živinica, gdje je upriličena svečanost obilježavanja njegovog vjerskog preobraženja.
Proces religioznog obraćenja već je dugo fascinirao pojedince, osobito s obzirom na to kako se odvija. U Srbiji se Srpska pravoslavna crkva, Rimokatolička crkva i Islamska zajednica mogu pohvaliti najvećim brojem sljedbenika, zbog čega su obraćenja i prelasci između ove tri vjere uobičajeni. Motivacije za takve prijelaze variraju, pri čemu neki pojedinci odlučuju promijeniti svoju vjeru iz ljubavi prema sebi bitnoj osobi, dok drugi to čine potaknuti vlastitim vjerskim uvjerenjima.
- Da bi pristupili Katoličkoj crkvi, pojedinci moraju proći određeni proces. Najprije moraju završiti jednogodišnji katekizam, tijekom kojeg dobivaju vjersko obrazovanje i uče načela Katoličke Crkve. Nakon što komisija izda dopuštenje, mogu nastaviti s krštenjem, koje se mora održati unutar Katoličke crkve.
Prema riječima velečasnog Andreja Đuričeka iz crkve Krista Kralja u Beogradu, katekumenat je isključivo za punoljetne osobe koje žele prijeći na katoličanstvo, a prethodno nisu bile crkveno povezane. Ako pojedinac želi prijeći s islama na katoličanstvo, obvezno je pohađanje katekumenata. Međutim, ako netko namjerava prijeći s pravoslavlja na katolicizam, vodi se puki administrativni postupak bez potrebe krštenja, jer priznajemo valjanost krštenja koje je obavila Pravoslavna crkva.
Katolička percepcija Pravoslavne crkve kao sestrinske crkve dovodi do propitivanja motiva i pravih namjera pojedinaca koji žele prijeći između dvije.
Prema riječima velečasnog Andreja, ključno je prepoznati sličnosti između naših vjerovanja i onih u Pravoslavnoj Crkvi, a ne fokusirati se na naše razlike. Čvrsto vjerujemo da svaki pojedinac treba njegovati svoj duhovni rast unutar vjere u kojoj je rođen. Ovaj način razmišljanja vodi naš pristup kada se bavimo takvim stvarima, jer naš glavni cilj nije pridobiti sljedbenike pod svaku cijenu.
Čin primanja pravoslavne vjere.
- Ako se na pravoslavlje prelazi s necrkvene vjere, potrebno je krštenje, dok se u slučaju prelaska s katoličanstva vrši samo čin pomazanja.
Prema riječima svećenika Dragana Pavlovića, naša crkva priznaje valjanost krštenja koje se obavlja u Katoličkoj crkvi. Međutim, za pojedince koji žele pristupiti Pravoslavnoj Crkvi obavlja se samo pomazanje. Osim toga, bitno je da imaju temeljno razumijevanje pravoslavnih vjerovanja, kako je izraženo u simbolu vjere, koji se izgovara tijekom obreda krštenja.
Čin prihvatanja islama kao vjere. Iako proces prelaska na katoličanstvo i pravoslavlje može biti prilično zamršen, prelazak na islam je relativno jednostavan i može se izvršiti sa samo dvije rečenice. Da bi prihvatio islam, ili usvojio muslimansku vjeru, pojedinac jednostavno treba izgovoriti sljedeće riječi na arapskom: “Svjedočim da nema božanstva osim Allaha, i svjedočim da je Muhammed Allahov Poslanik.”
- Prema Islamskoj zajednici Srbije u Beogradu, za pristupanje islamu nisu potrebni posrednik ili svjedoci; nego zahtijeva iskrenu i srčanu odluku.