– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o Vladimiru Putinu, možda i najjačem državnom predsjedniku na cijelom svijetu. O njemu se sve ovisi, on se za sve pita, pa čak i jedna Amerika i Kina ne smiju ništa raditi dok se ne konsultuju sa predsjednikom Rusije.
Osiguravši silan trijumf na izborima, Vladimir Putin je zadržao svoju ulogu predsjednika Rusije, stekavši neviđenu razinu podrške javnosti. Dok je njegov život godinama plijenio mase, mnogima ga je teško zamisliti kao malog djeteta. Ipak, ispričao je o srcedrapajućim iskustvima koja su ga nekoć mučila.
Postavlja se pitanje: Tko je zapravo Vladimir Putin?
U pokušaju da odgovori na ovo pitanje, bivši američki predsjednik George W. Bush prvi se odvažio to učiniti. To se dogodilo tijekom prvog summita s Vladimirom Putinom 16. lipnja 2001. na Brdima kod Kranja. Tijekom konferencije za novinare, predsjednik Bush podijelio je svoje osobno iskustvo, rekavši: “Dok sam gledao u njegove oči, razabrao sam osjećaj integriteta i istinskog uvjerenja u njegova uvjerenja. Mogao sam osjetiti dubinu njegova karaktera.”
- U posebnom dokumentarcu koji prikazuje Vladimira Putina, osoba po imenu Oksana dijeli svoje stajalište tijekom intervjua vođenog na ulicama ruskog grada. Oksana izražava svoje povjerenje u Putina, pripisujući to njegovoj iskrenosti, principijelnosti i muškosti. Ona naglašava da Putinova vjera igra ključnu ulogu u njegovom identitetu kao muškarca, ističući njegova snažna vjerska uvjerenja.
Oksana priznaje da je, iako možda nije pokazao takvu odanost tijekom svog vremena u KGB-u, ponovno otkrio svoju vjeru 1990-ih, nakon što je bio kršten i odrastao u religioznoj obitelji. Ona napominje da se Putin ne hvali svojom vjerom i da to radije drži u tajnosti, a na pitanja o tome odgovara samo kada je to potrebno. Međutim, oštri promatrači primijetili su da za razliku od svojih prethodnika Borisa Jeljcina i Dmitrija Medvedeva, Putin ne samo da zna načiniti znak križa, već i kako se upustiti u molitvu.
No, u tom trenutku već je kružila vijest o susretu Ivana Pavla II. i ruskog predsjednika 5. studenog 2003. u Vatikanu. Mediji su prenijeli snimke prijema, gdje je Papa pozdravio svog gosta na ruskom jeziku, te prikazali prisutnost štovane vatikanske ikone Kazanske Majke Božje, koja je na inzistiranje poglavara Katoličke crkve postavljena iza Pape. Nakon toga je održan privatni sastanak između izaslanstava, nakon čega je uslijedio zahtjev za preostalim osobama da napuste prostorije.
Prema medijskim izvješćima, papa i ruski čelnik dobili su trenutak privatnosti za razgovor. Međutim, tijekom tog privatnog vremena odlučili su se uključiti u snažan čin molitve. Jedno uz drugo, ponizili su se pred ikonom, a glasovi su im se stapali dok su izgovarali svoje molitve na ruskom jeziku. Papa se s vremena na vrijeme zatekao u trenutku kada nije bio siguran u točne riječi molitve, au tim trenucima Vladimir Putin je ljubazno ponudio svoju pomoć.
Nakon što je izvorna ikona s prikazom Kazanske Majke Božje ukradena i uništena 1904. godine, replika je mukotrpno izrađena precrtavanjem izvornog umjetničkog djela. Ova rekreirana verzija ikone, poznata kao “vatikanska” ikona, bila je smještena u Fatimi do 1993. Pregovori o njenom povratku u domovinu trajali su desetljeće, ali na kraju nisu donijeli nikakav značajan napredak, što je dovelo do povijesnog sastanka u Vatikanu.
Nije prošlo ni šest mjeseci od susreta Putina i Ivana Pavla II, a ikona je već vraćena Ruskoj pravoslavnoj crkvi. Unatoč prevladavajućoj percepciji o njemu kao o ravnodušnoj ličnosti, njegovi bliski kolege brzo naglašavaju da je to daleko od istine. Zapravo, naglašavaju da on posjeduje duboko osjetljivu prirodu i da na njega duboko utječu uznemirujući događaji, osobito oni koji završe tragedijom.
- Nakon razorne tragedije u Beslanu u Sjevernoj Osetiji, gdje se odvijala trodnevna talačka kriza zbog napada čečenskih terorista na lokalnu školu 1. rujna 2004., najbližim je suradnicima postalo jasno da je živote izgubilo 314 talaca, uključujući 186 nevine djece.
Nakon što je primio potresnu informaciju o nasilju, emocije su ga preplavile i natjerale ga na suze. Nakon duljeg tješenja, posjetio je crkvu, gdje se pomolio i zapalio svijeću u spomen na pokojnika. Nakon toga je otišao u lokalnu bolnicu kako bi posjetio ranjene, a potom je održao sastanak s čelnicima republike. Kako bi dodatno procijenio situaciju, zaustavio se u školi br. 1 prije povratka u Kremlj kako bi predao nacionalno obraćanje.
Nakon toga je otišao u crkvu, gdje je pobožno ostao u molitvi gotovo četrdeset osam sati.
Tijekom emitiranja filma “Predsjednik” na državnoj televiziji RTR, koje se poklopilo s 15. godišnjicom Putinove prve inauguracije, kazahstanski predsjednik Nursultan Nazarbayev prepričao je trenutak kada je njegov ruski kolega primio vijest o gruzijskom raketnom napadu na Južnu Osetiju i Abhaziju u listopad 2008., neposredno prije početka Olimpijskih igara u Pekingu. Nazarbajev je slikovito opisao scenu, prisjećajući se njihove prisutnosti u hotelu u Pekingu kada je Putinu iznenada zazvonio mobitel. Iznenadna promjena u Putinovom izrazu lica i drhtanje u glasu naveli su Nazarbajeva da povjeruje da se nešto užasno dogodilo unutar Putinove obitelji.
U istom filmu, Putin je otvoreno priznao da napad na Beslan nije bio samo jedan od najizazovnijih trenutaka u njegovoj karijeri, već i značajan događaj u njegovom osobnom životu.
- U očima medija, Putin, kao političar, često se prikazuje kao vođa s čvrstom odlučnošću da oživi status supersile Rusije, čak i ako to znači uključivanje u teritorijalno širenje bez obzira na posljedice. Uz ovaj prikaz, okarakteriziran je i kao agresivan i nepopustljiv. Sergey Ivanov, pouzdani saveznik i bivši kolega iz KGB-a, ovu nepokolebljivu predanost naziva čistom tvrdoglavošću.
Diveći se izvanrednim Putinovim postignućima otkako je preuzeo vlast, u filmu je rekao: “On posjeduje nepokolebljivu odlučnost. Jednom kada se nečemu posveti, on to neumoljivo slijedi, ulažući značajnu količinu energije i predanosti.”
Prema riječima Ivanova, neizvjesno je kada će postići uspjeh zbog prevelikih dnevnih obaveza, pa mu ostaje samo noć da se posveti sebi.