Oglasi - Advertisement

Od poćetka korona virusa u posljednje četiri godine, Vlada republike Srbije je uradila jako veliki broj novčanih pomoći. Nisu samo u pitanju bile novčane pomoći, nego su dobijali i razne pomoći od Siniše Mali-ministra finansija republike Srbije. Danas opet jedan novi turnus novčane pomoći, ali ovaj puta ovoj kategoriji građana.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Burgić je najavio da su u proračunu prvi put izdvojena sredstva za osiguranje besplatnih udžbenika za djecu od prvog do četvrtog razreda osnovne škole.

Kako stoji na web stranici općine, u ovogodišnjem proračunu općine Blace predviđena je nabava udžbenika za učenike od 1. do 4. razreda. Usvajanje proračuna označava kraj privremenog financiranja i otvara put za početak planiranih projekata u 2024. godini, istaknuo je Ivan Burgić, predsjednik Općine Blace. Naime, ovo je prvi put da su u općinskom proračunu izdvojena sredstva za osiguranje besplatnih udžbenika za djecu prva četiri razreda osnovne škole.

Predsjednica Burgić zahvaljuje vijećnicima na jednoglasnoj podršci u usvajanju značajnih mjera koje za cilj imaju učinkovito poslovanje naše općine. Jedna od tih mera je i pomoć roditeljima učenika od 1. do 4. razreda, čime se ostvaruje minimalna ušteda od 7.000 dinara. Obitelji s više učenika nižih razreda osnovne škole nedvojbeno će imati još više koristi od ove inicijative.

Prema rečima Tamare Bačković iz Zavoda za udžbenike, cena kompleta udžbenika za niže razrede je oko 7.300 dinara, koliko je pomenuto u oktobru prošle godine.

Prema rečima Tamare Bačković iz Zavoda za udžbenike, cena udžbenika za niže razrede je oko 7.300 dinara, dok je za sedmi razred i više oko 11.800 dinara. Kada je riječ o srednjoj školi, raspon cijena varira zbog različitih ponuđenih tečajeva. Zajednički udžbenici za gimnazije i stručne škole u proseku koštaju od 550 do 1.100 dinara, a pojedini udžbenici prelaze 1.500 dinara. Ministarstvo financija je u siječnju prijavilo suficit u republičkom proračunu od 30,2 milijarde dinara, čime je premašen planirani manjak od 10,4 milijarde dinara. Ukupni prikupljeni prihod iznosio je 173 milijarde dinara, od čega porezni prihodi 150,8 milijardi dinara. Najviše poreznih prihoda odnosi se na porez na dodanu vrijednost (PDV) 80,7 milijardi dinara i trošarine 42,1 milijardu dinara.

Ukupno je ostvareno 21,2 milijarde neporeznih prihoda, a dodatnih milijardu dinara primljeno je donacijama. Rashodi su dosegli 142,8 milijardi dinara, a najveći dio odnosi se na rashode zaposlenih, 36,5 milijardi dinara.

Kako prenosi Tanjug, državni sektor je za januar ostvario fiskalni suficit od 27,3 milijarde dinara, uz primarni fiskalni suficit od 54,6 milijardi dinara.

U ostalim vijestima, postoje daljnja ažuriranja za izvješće.

Igor Todorović je prije nekoliko dana u Novom Selu kod Niša u blizini tamošnje osnovne škole naletio na kovertu s gotovinom. Koverta ukrašena dječjim rukopisom “Novac za 8. mart” sugerira da su je možda na brzinu ostavili zaboravna djeca.

Igor se bez odlaganja javno oglasio na nadaleko poznatoj Facebook grupi „Izgubljeno Nađeno“. Međutim, unatoč njegovim naporima, vlasnici ostaju nestali jer vrijeme prolazi, a sezona godišnjih odmora već izmiče. Što će se odvijati u danima koji slijede, uključujući i 8. ožujka, Igor će uskoro otkriti.

Unatoč svim okolnostima, njegova istinska želja ostaje da osoba koja posjeduje omotnicu istupi naprijed, osiguravajući da novac stigne do svog pravog primatelja. Potvrđuje da su sredstva nedvojbeno prikupila djeca, što je poslužilo kao početni nagovještaj u potrazi za lociranjem vlasnika koverte.

Nakon što su ovu informaciju podijelili s grupom, brojni pojedinci su istupili kako bi izrazili svoju podršku nizom komentara, no vlasnik se i dalje gubi.

Naveo je da će, ukoliko se vlasnik ne pronađe u roku od nekoliko dana, novac biti usmjeren u humanitarne svrhe, točnije za dijete koje je u tom trenutku najpotrebnije. Jedini uvjet za identifikaciju pravog vlasnika bio je točno navesti točan iznos novca koji se nalazio u omotnici. No, taj uvjet nije pojednostavio potragu za vlasnikom jer su se u brojnim komentarima nagađala o točnoj svoti. Bez popisa ili imena koje je pratilo novac, jedini način da se locira pravi vlasnik bio je da oni otkriju točnu brojku. Nagađalo se i govorilo o iznosima u tisućama dinara. Naposljetku, djeca su skupila novac, odvojila ga sa strane, s namjerom da iznenade nekog sebi dragog.

U zaključku izražava optimizam da u Nišu zaista ima dobrodušnih i suosjećajnih pojedinaca, pa čak i ako novac ne stigne do primatelja, na kraju će se naći do nekoga kome je potreban.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here