Oglasi - Advertisement

U usporedbi s prethodnim godinama, pravoslavna crkva i njezini sljedbenici uskršnji post ove godine počinju nešto kasnije. Jednostavno, datumi se polako pomijeraju prema naprijed ili iza, sve zavisi od godinbe do godine. 7 dana ostaje i dalje razlika između Pravoslavnog i Katoličkog Uskrsa.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Obično Uskrsna korizma počinje u veljači, ubrzo nakon zimskih spomendana. Međutim, ove će godine započeti 18. ožujka. Prema običaju, tjedan koji prethodi početku Uskrsnog posta naziva se Bijela nedjelja, au srijedu i petak dozvoljeno je konzumiranje bijelog kruha. Nakon toga slijedi razdoblje posta u trajanju od sedam tjedana, a vrhunac je najveća kršćanska svetkovina – Uskrs.

Koji je ispravan način držanja posta tijekom uskrsne sezone? Tijekom Uskrsnog posta, svakom tjednu je dodijeljeno jedinstveno ime i održava se uz različite prakse posta.

Tijekom prvog tjedna Uskrsne korizme, koji je poznat kao Čista nedjelja ili Todorova nedjelja, pravoslavna tradicija nalaže da nakon prva tri dana posta slijedi razdoblje poznato kao trimirje, koje uključuje potpuno suzdržavanje od hrane i pića. Međutim, s obzirom na poteškoće ove prakse za mnoge pojedince, alternativna opcija je uključivanje u suhohranu ili post samo na vodi. U četvrtak je propisan isključivo post na vodi, dok je ostatak tjedna dozvoljeno jesti hranu pripremljenu na ulju.

Uskrsna nedjelja označava vrhunac drugog tjedna korizme. Tijekom ovog tjedna preporuča se da postite samo na vodi od ponedjeljka do petka, a unos ulja je dozvoljen isključivo u subotu i nedjelju. Tijekom trećeg tjedna korizme kršćani obilježavaju značajan dan poznat kao nedjelja klanjanja križu.

U trećem tjednu posta vjernici pravoslavne vjere odaju štovanje svetom križu, zbog čega se taj tjedan naziva i križopoklonski. U ovom tjednu je uobičajeno postiti samo vodu od ponedjeljka do petka, dopustiti konzumaciju ulja u subotu i dopustiti konzumaciju ribe u nedjelju. Ova posebna naknada za ribu u nedjelju je zbog činjenice da se poklapa sa spomendanom Blagovijesti, koji pada 7. travnja.

Kako korizma ulazi u svoj četvrti tjedan, dolazimo do polovice puta svetkovanjem Srednjokorizmene nedjelje.

Sredinom Velike korizme uobičajeno je držati se strogog posta, konzumirajući samo vodu od ponedjeljka do petka, dok je subotom i nedjeljom dopuštena konzumacija ulja, slično postu ostalih tjedana.

Tijekom petog tjedna korizme, koji je poznat kao gluha nedjelja, promatra se razdoblje tihe introspekcije i pokore. Crkva zabranjuje svaki oblik veselja, uključujući slavlja, koncerte, pjesme i zabave na ovaj dan. Osim toga, post se prakticira uz suzdržavanje od konzumiranja svega osim vode u ponedjeljak i utorak, a od srijede (Prvo bdijenje) do nedjelje dopušteno je samo ulje. Međutim, vrijedi napomenuti da je vino dopušteno u petak (Drugo bdijenje).

Cvjetnica označava vrhunac šestog korizmenog tjedna. Naziv ovog blagdana, Blagdan cvijeća, potječe od spomendana dolaska Isusa Krista u Jeruzalem. Kao i treće nedjelje, tijekom radnih dana uoči blagdana dopuštena je konzumacija vode, zatim ulja u subotu, a ribe u nedjelju, kada se i slavi Cveti. Posljednji tjedan korizme, poznat kao Veliki tjedan ili Tjedan muke, označava vrhunac ovog svetog razdoblja.

Uoči Uskrsa, vjernici poštuju rigorozno razdoblje posta, molitve i pokajanja tijekom posljednjeg tjedna. Od ponedjeljka do srijede posvećen je post isključivo na vodi, dok je u četvrtak, poznat kao Veliko bdijenje, dopušteno ulje. Veliki petak zahtijeva potpunu apstinenciju, au subotu se vraćamo postu na vodi. Napokon, kada u nedjelju slavimo Uskrs, završava opsežno razdoblje posta.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here