Oglasi - Advertisement

Iako ideja uživanja u gotovom obroku može biti privlačna, ključno je izbjegavati podgrijavanje ostataka određenih jela za ručak ili večeru, jer oni mogu uzrokovati značajnu štetu vašem fizičkom blagostanju.

Ovaj savjet opreza posebno je primjenjiv na određene vrste hrane koja nikada ne bi trebala biti podvrgnuta procesu ponovnog zagrijavanja.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Važno je biti oprezan pri rukovanju ostacima hrane, jer čak i najukusnija jela mogu predstavljati potencijalne rizike koji zahtijevaju vašu najveću pažnju.

Jaja – Prema dr. Kanta Schelkeu, salmonela je tipično prisutna u jajima. Određene tehnike kuhanja uključuju kratkotrajno korištenje niske topline, što možda neće učinkovito eliminirati bakterije. Shodno tome, ostavljanje jaja na sobnoj temperaturi duži period može olakšati rast bakterija.

Cvekla – Prema publikaciji iz 2012. u Sportskoj medicini, prisustvo azotnog oksida u cvekli ima potencijal da poboljša fizičku aktivnost i doprinese boljem krvnom pritisku. Međutim, ova posebna jedinjenja imaju negativnu reakciju na visoke temperature. Shodno tome, možda nije preporučljivo redovno konzumirati podgrijanu repu ili proizvode na bazi cvekle. Ovaj savjet opreza može se proširiti i na repu, koja je još jedno korjenasto povrće bogato nitratima.

Krompir – Čuvanje krompira u frižideru ili na sobnoj temperaturi tokom dužeg vremenskog perioda može predstavljati potencijalnu opasnost. Ova praksa može stvoriti povoljne uslove za proliferaciju Clostridium botulinum, bakterije odgovorne za botulizam. Posebno je važno biti oprezan sa pečenim krompirom koji je umotan u foliju, jer se tako stvara okruženje sa niskim sadržajem kiseonika koje je idealno za rast bakterija.

Spanać – Slično repi, spanać je lisnato zeleno koje obiluje nitratima i obično se konzumira u kuvanom obliku. Međutim, kako bi se spriječilo pretvaranje ovih nitrata u jedinjenja dušika koja potencijalno izazivaju rak, savjetuje se da se spanać konzumira sirov ili lagano dinstan. Vrijedi napomenuti da se spanać često kombinuje sa drugim sastojcima u hrani za bebe; stoga treba biti oprezan kako bi se izbjeglo izlaganje visokoj toplini.

Riža – Tokom 1970-ih došlo je do porasta svijesti oko veze između bolesti koje se prenose hranom i ostataka riže. Otkriveno je da riža sadrži mikroorganizam poznat kao Bacillus cereus, koji se brzo razmnožava kada je izložen sobnoj temperaturi. Međutim, nije potrebno odbaciti sav ostatak riže; jednostavno osiguravanje brzog hlađenja će biti dovoljno.

Piletina- Slično jajima, nekuvana piletina često nosi salmonelu, a nepovoljni vremenski uslovi i niske temperature stvaraju savršeno okruženje za razmnožavanje ovih bakterija. Da biste spriječili bilo kakve potencijalne nezgode, bitno je osigurati da unutrašnja temperatura vaše piletine dostigne 165 stepeni. Imajte na umu da mikrotalasne pećnice možda neće zagrijati meso ravnomjerno ili efikasno kao druge metode kuhanja, stoga ne zaboravite da okrećete piletinu tokom kuhanja.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here