Oglasi - Advertisement

Koksaki virus prvenstveno pogađa malu djecu u predškolskom i školskom uzrastu, a to je stanje koje se prenosi nečistim rukama.

Simptomi ove bolesti mogu varirati, a neki imaju osip, infekcije gornjih disajnih puteva i porast tjelesne temperature. U težim slučajevima mogu se manifestirati i miokarditis i perikarditis.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Uočeći pojavu mrlja nalik na boginje na djetetovim rukama, tabanima, oko usta, pa čak i prisutnost afti ili bjelkastih naslaga u ustima, mnogi roditelji u početku paniče i žure svoje mališane kod ljekara, sumnjajući na boginje. Međutim, ovi simptomi ne označavaju boginje; umjesto toga, oni ukazuju na stanje poznato kao “bolest ruku, stopala i usta”, koju medicinski profesionalci obično nazivaju “bolest prljavih ruku, stopala i usta”.

Ova vrlo zarazna virusna bolest širi se fizičkim kontaktom i uzrokovana je specifičnim enterovirusima, uključujući i dobro poznati Coxsackie virus.

Prema riječima medicinskih stručnjaka, primarni uzrok zaraze je ljudski kontakt, a preporučeno rješenje je praktikovanje higijene, posebno kroz obavezno pranje ruku. Ovi virusi se šire fekalno-oralnim putem i mogu biti prisutni i u otpadnim vodama i u bazenima. Iako je uobičajeno da se pojedinci zaraze ovim infekcijama u nekom trenutku svog života, oni koji su podložniji uvijek su pod većim rizikom zbog lakoće kojom virus može doći do njih, što rezultira potencijalno produženim periodima oporavka.

Liječenje infekcija Coxsackie virusom prvenstveno se fokusira na upravljanje simptomima upotrebom antipiretika i analgetika, povećanjem unosa tekućine i suplementacijom vitamina C. Međutim, težina infekcije će odrediti specifičan tok djelovanja.

Adekvatan odmor i suzdržavanje od fizičkog naprezanja je od ključnog značaja, posebno za osobe sa teškim uslovima. Trajanje liječenja je produženo i uključuje kombinaciju različitih lijekova za teže manifestacije bolesti. Za razliku od drugih virusnih infekcija, antibiotici su neefikasni u borbi protiv ove bolesti.

U nedavnom zapažanju, dr Saša Milićević, pedijatar, istakao je neuobičajenu kombinaciju različitih virusa. Ranije se razlikovalo između godišnjih doba stomačnog virusa i vodenih kozica, ali sada postoji preklapanje.

Gornji respiratorni sistem često je na meti najrasprostranjenijeg virusa, rinovirusa. Osim toga, postoje još dva vrlo zarazna stomačna virusa poznata kao rotavirus i adenovirus. Varicella, koja se obično naziva varičela, je još jedan široko rasprostranjen virus. Drugi virus, BRNU, spada u grupu Coxsackie virusa i prvenstveno pogađa usta, ruke i stopala. Za ovaj virus karakteristično je prisustvo krasta u i oko usne šupljine, kao i na tabanima i dlanovima. Obično se brzo rješava bez intervencije, iako roditeljima može izgledati alarmantno.

Identificiranje virusa koji dovode do gastrointestinalnih problema je jednostavan zadatak.

Kada dijete ili odrasla osoba osjeti simptome kao što su bol u stomaku, proljev, povraćanje, povišena tjelesna temperatura ili malaksalost, to se često pripisuje virusnim infekcijama. Međutim, također je moguće da ove probleme uzrokuju bakterije, kao što su Salmonella, Shigella ili Campylobacter. Nije odmah vidljivo koji je tip infekcije prisutan; potrebna je dalja analiza, rekao je dr Milićević u intervjuu na „Uranki“. Osim toga, Coxsackie je još jedan potencijalni uzrok ovih simptoma.

 

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here