Oglasi - Advertisement

Suprotno popularnom mišljenju, smoothie možda nije najbolji zdrav izbor za doručak ili podnevnu užinu.

Stručnjaci za ishranu upozorili su web stranicu “Jedi ovo, a ne ono” na brojne zamke s kojima se ljudi često susreću prilikom pripreme smoothieja.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Slijedeći ovaj pristup, umjesto da konzumirate potencijalno koristan i dijetetski prihvatljiv napitak, na kraju ćete dobiti piće koje aktivno podriva vaše zdravlje i dobrobit.
Unos proteina je nedovoljan.

Značaj proteina u razvoju mišića, upravljanju težinom i promicanju osjećaja sitosti je široko priznat. Posebno je važna uloga proteina u izazivanju sitosti.

Prema nutricionistici Mary Sabat, proteini igraju vitalnu ulogu u osiguravanju zdravog smutija jer pomažu u sprječavanju potrebe za dodatnim obrocima i nepotrebnim unosom kalorija.

Da biste povećali unos proteina, razmislite o uključivanju kravljeg mlijeka, proteina u prahu, chia sjemenki ili grčkog jogurta u svoju ishranu.

Unos vlakana je nedovoljan.

Pored svog potencijala za prevenciju i upravljanje raznim bolestima i stanjima, ishrana bogata vlaknima takođe može pomoći u gubitku težine. Povećanjem osjećaja sitosti i promicanjem zdravijeg crijevnog mikrobioma, prednosti prehrane bogate vlaknima su dvostruke.

Prema profesoru nutricionizma Trista Best, izostavljanje vlakana u smutijima, posebno kada se ukloni kožica voća, može uticati na sitost i kontrolu apetita. Ovo potencijalno može dovesti do prejedanja kasnije tokom dana, jer ovi smutiji možda neće pružiti zadovoljavajući obrok.

Bobičasto voće, kelj, avokado, kivi, kruške, lanene sjemenke i chia sjemenke su odlični izvori vlakana koja se mogu dodati u smutije.

Prekomjerna količina zaslađivača.

Kada je u pitanju dodavanje malo slatkoće u smoothie na bazi povrća, savjetuje se oprez. Iako je poznato da šećer doprinosi praznim kalorijama, čak i zdravije alternative možda nisu sasvim benigne za one koji žele izgubiti kilograme.

Prema Sabatu, iako se prirodni zaslađivači poput meda, javorovog sirupa ili agave mogu činiti zdravijom alternativom rafiniranom šećeru, važno je zapamtiti da oni još uvijek sadrže kalorije i mogu dovesti do debljanja ako se prekomjerno konzumiraju.

Prevelik broj sastojaka sa visokim sadržajem kalorija.

Precizno izmjerite sastojke koje unosite u svoj smoothie. Uključite zdrave sastojke kao što su punomasno mlijeko ili jogurt, orasi, avokado, banana i puter od kikirikija. Ovi sastojci nude esencijalne proteine, masti i vlakna. Međutim, važno je voditi računa o kalorijama koje sadrže, stoga budite oprezni i izbjegavajte prevelike količine. Prije dodavanja jednog ili dva sastojka bogata kalorijama, obavezno uključite povrće i vodu.

Kupovina smoothieja.

Možda se nađete u situaciji u kojoj ne možete napraviti vlastiti smoothie ili vam blender iznenada pokvari, što vas navodi da vjerujete da je išta bolje nego ništa. Međutim, važno je napomenuti da ova perspektiva nije sasvim tačna. Kada su u pitanju smoothieji koji se kupuju u prodavnici, odustajete od kontrole nad početna četiri faktora koja su ovdje navedena: sadržaj šećera, broj kalorija i kvalitet sastojaka.

Ne smijemo zanemariti uključivanje dodatnih konzervansa, pored prevelike količine šećera, što ovu opciju čini prilično neprivlačnom. Proces ispravljanja ove situacije zahtijevat će dosta vremena. Prema Sabatu, nutritivni sadržaj se prvenstveno sastoji od nekoliko grama proteina i vlakana, za razliku od nekoliko grama šećera.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here