Oglasi - Advertisement

Naklonost ka kafi među Srbima je nadaleko poznata, što se vidi u obilju kafića koji se nižu užurbanim glavnim ulicama.

Stiče se utisak da je naša zemlja utočište, gde se posetioci sunčaju, upuštaju u živahne razgovore i ispunjavaju vazduh smehom. Povremeno se može osjetiti dašak aromatičnog mirisa kafe, praćen predivnom aromom vlasca ili ukusnog kolačića.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prema statističkim podacima Svjetske trgovinske organizacije (WTO), naš uvoz kafe iznosio je nevjerovatnih 31.613 tona prošle godine, što je rezultiralo rashodom od skoro 130 miliona dolara. Većina naših nabavki kafe dolazi iz Brazila, iako smo nabavljali i zrna iz Etiopije, Indije i Italije.
Tipično, porodice kupuju svježu vrećicu kafe od 100 grama svaka tri dana, kao prosječnu stopu potrošnje.

Ono što ovoj situaciji dodatno intrigira je činjenica da mi konzumiramo nevjerovatnih 13 puta više kafe od Turaka (pri čemu Turci konzumiraju 340 grama po osobi), a ipak je, iz navike, još uvijek nazivamo turskom kafom, pogrešno pretpostavljajući. da bude isto što i obična kafa.

Jutarnja šoljica kafe je neophodna rutina za brojne pojedince, pružajući podsticaj budnosti i vitalnosti. Ipak, postavlja se pitanje o uticaju kafe na osobe sa visokim krvnim pritiskom. Kofein, primarna komponenta koja se nalazi u kafi, ima sposobnost da trenutno podigne nivo krvnog pritiska. Ova pojava je rezultat stimulacije nervnog sistema i naknadnog pražnjenja adrenalina, koji izaziva sužavanje krvnih sudova.

Privremeni porast krvnog pritiska koji se javlja nakon konzumiranja kafe može varirati među pojedincima, jer se osjetljivost na kofein razlikuje od osobe do osobe.

Za one koji imaju brige oko krvnog pritiska, savjetuje se da prate reakciju svog tijela nakon konzumiranja kafe. Procjena nivoa krvnog pritiska i prije i nakon konzumacije kafe može pružiti uvid u to kako tijelo reagira.

Prema Mirroru, studija sprovedena u Britaniji otkrila je da skoro 20% Britanaca dnevno konzumira pet ili više šoljica kafe. Važno je napomenuti da je preporučeni dnevni unos kofeina za optimalno zdravlje otprilike 400 miligrama, što odgovara četiri šoljice kafe. Međutim, ključno je shvatiti da veće količine kofeina mogu dovesti do neželjenih reakcija, uključujući anksioznost, vrtoglavicu i visok krvni pritisak. Vrijedi napomenuti da individualni odgovori na kofein mogu varirati.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here