Oglasi - Advertisement

Prema mišljenju stručnjaka, mnogi pojedinci pogrešno shvaćaju svoju fiziološku potrebu za mokrenjem, uprkos činjenici da većina zdravih ljudi obično mokri četiri do osam puta dnevno.

Iako je mokrenje prirodna tjelesna funkcija, stručnjaci upozoravaju da postoje određene greške koje možemo počiniti tokom ovog procesa koje mogu dovesti do neugodnih infekcija. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) savjetuje da mokraćni mjehur ima kapacitet od 400-600 ml, što odgovara pola litre mokraće, zbog čega moramo više puta tokom dana posjećivati ​​toalet.
Učestalost odlaska u kupatilo zavisi od kapaciteta bešike. Međutim, uobičajena greška koju pojedinci prave je odlaganje odlaska u toalet. Prema Chrisu Blicku, urološkom kirurgu u bolnici Princess Grace, opće smjernice kojih se treba pridržavati je da se odmah odgovori na potrebu za mokrenjem kako bi se izbjegla mogućnost uznemirujuće infekcije.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Općenito se ne preporučuje da čekate dok ne budete u stanju očaja da biste urinirali. Međutim, postoje slučajevi u kojima se ova metoda koristi kao komponenta prekvalifikacije mokraćnog mjehura za osobe s prekomjerno aktivnom bešikom. Pretjerano zadržavanje mokraće može dovesti do nelagode i povećati rizik od razvoja infekcije urinarnog trakta.

Nasuprot tome, postoje osobe koje imaju tendenciju da preterano posećuju toalet, što može dovesti do sopstvenih komplikacija.

Preporučljivo je izbjegavati praksu prisiljavanja na nepotrebno mokrenje. Kao što je Chris istakao, ovo ponašanje može dovesti do toga da se mjehur prazni u neodgovarajuće vrijeme, što rezultira neželjenim povećanjem učestalosti mokrenja. Povremeno se mogu javiti situacije, kao što je prije polaska na duže putovanje, kada se može pokušati mokriti čak i kada mjehur nije potpuno pun, bez očekivanih posljedica.

Stručnjaci savjetuju da ne koristite pretjeranu silu prilikom pražnjenja mjehura kako biste osigurali potpunu eliminaciju urina. Vjeruje se da do optimalnog funkcioniranja vašeg mjehura dolazi kada su mišići dna zdjelice u opuštenom stanju. Naprezanje tokom mokrenja potencijalno može dovesti do slabljenja i potencijalnog prolapsa ovih mišića. Ako osjetite potrebu za naprezanjem tokom mokrenja, to može ukazivati ​​na opstrukciju i preporučuje se da potražite medicinsku pomoć.

Prema riječima ljekara, pojedincima je preporučljivo, osim muškaraca, mokriti sjedeći. Čin lebdenja iznad WC daske može potencijalno dovesti do prolapsa. Doktor je dalje pojasnio da žene koje čučnu mogu osjetiti stezanje mišića dna karlice, što može spriječiti potpuno pražnjenje mjehura.

Bez obzira da li su u stojećem ili sjedećem položaju, muškarci koji su u dobroj fizičkoj kondiciji neće osjetiti razliku u protoku mokraće. Međutim, ako imate poteškoća s mokrenjem ili bilo kakvih simptoma povezanih sa skladištenjem urina, mokrenjem ili nepotpunim pražnjenjem mjehura, preporučuje se da zakažete pregled kod svog liječnika opće prakse.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here