Uključivanje u nedeljnu rutinu trčanja u rasponu od 20 do 30 kilometara ne oslobađa vas konzumacije brze hrane.
Slično tome, vođenje računa o svojoj ishrani tokom radnih dana i prepuštanje nezdravom izboru hrane vikendom suprotstavlja se svim pozitivnim naporima. Zabluda leži u uvjerenju da samo vježbanje može nadoknaditi neograničenu ishranu.
Kada pokušavaju da smršaju, pojedinci često čine ove preovlađujuće greške. Iako je moguće izgledati mršavo, ne može se nužno pretpostaviti da je to jednako dobrom zdravlju.
Prema “CNN-u”, društvenim medijima kruži popularna, neformalna fraza poznata kao “mršav debeo”. Ovaj izraz se koristi za opisivanje osoba koje izgledaju vitko, ali posjeduju značajnu količinu tjelesne masti. Čak i osobe koje redovno idu u teretanu mogu imati sloj potkožne masti, koji se lako opipava i nalazi se ispod kože. Ovaj sloj masti je manje uočljiv jer obavija unutrašnje organe.
Dr. Colin Keriker, fiziolog vježbanja i vanredni profesor zdravlja i ljudskih performansi na Univerzitetu High Point u Sjevernoj Karolini, upozorava da visceralna masnoća predstavlja veću prijetnju od vidljivog sloja masti. Konzumacija prerađene hrane koja sadrži prekomjerne količine šećera, soli i ugljikohidrata može dovesti do nakupljanja visceralne masti, koja nosi sličan nivo rizika kao i gojaznost.
Akumulacija značajnih količina visceralne masti u cijelom tijelu može dovesti do razvoja ateroskleroze, stanja koje karakterizira stvrdnjavanje i sužavanje arterija. Osim toga, neodržavanje zdrave prehrane uz redovno vježbanje može značajno povećati vjerovatnoću prerane smrtnosti. Sveobuhvatna studija koja je ispitivala uticaj fizičke aktivnosti i prehrambenih navika otkrila je da su pojedinci koji su redovno vežbali, ali zanemaruju važnost hranljive ishrane, bili suočeni sa većim rizikom od smrti u poređenju sa onima koji su kombinovali vežbanje sa zdravom ishranom.
Zbog čega je gotovo nemoguće izbjeći posljedice loše prehrane?
Stvaranje kalorijskog deficita je od suštinskog značaja za mršavljenje, što znači da morate sagoreti više kalorija nego što ih unosite. Međutim, dosljedno uživanje u visokokaloričnoj, masnoj hrani može zakomplicirati ovaj proces.
Prema riječima Grace Deroca, registrirane dijetetičarke i predstavnika Akademije za ishranu i dijetetiku, iako je jedna od opcija povećanje trajanja ili intenziteta fizičke aktivnosti, ovaj pristup je neučinkovit kada se upuštate u nezdravu hranu i pića koja sadrže puno praznih kalorija.
Kada su u pitanju sokovi i slatkiši, prerađena hrana nudi minimalnu do nultu nutritivnu vrijednost. Bez esencijalnih vitamina, proteina i vlakana koji vas održavaju zadovoljnim, postaje izazovno odrediti prioritet vježbanja kada vam glad neprestano muči misli.
Kada je u pitanju vježbanje u teretani, konzumiranje praznih kalorija može ometati vašu sposobnost da imate produktivnu sesiju. Iako masna hrana u početku može pružiti kratkotrajni nalet energije, ona neće biti dovoljna za održavanje dugotrajnog ili intenzivnog treninga, što rezultira preranim umorom. Štaviše, sve nesagorele prazne kalorije će biti uskladištene kao mast. Da biste podstakli rast mišića, u prehranu se preporučuje uključivanje hrane bogate proteinima poput piletine i lososa.