Šta pojedince tjera da se upuste u nevjeru, čak i kada su duboko uvučeni u romantičnu vezu?
Dr Susan Edelman, psihijatar, dala je uvid u psihološke motive iza nevjere, navodeći objašnjenje Billa Clintona za njegovu aferu s Monikom Lewinsky kao najuvjerljivije. Prema dr. Edelmanu, razlog koji je Clinton naveo za svoje postupke je jednostavno to što je imao priliku da to učini.
Prema njenom objašnjenju, pojedinci koji se upuštaju u dosljednu prevaru, bez obzira na ljubav prema partneru, često imaju neriješene probleme iz djetinjstva koji stvaraju osjećaj nedostojnosti i strah od intimnosti.
Jedan od potencijalnih razloga za ovakvo ponašanje je njihovo izbjegavanje istinske intimnosti sa svojim partnerom. On također sugerira da problemi ovisnosti ili prisutnost narcističkih ili sociopatskih osobina mogu ponuditi alternativno objašnjenje.
Ističe značaj da pojedinci priznaju svoju borbu sa serijskim nevjerstvom i poduzmu potrebne korake da potraže pomoć.
Prema Edelmanu, ključno je početi tako što ćete biti iskreni prema sebi i priznati postojanje problema. Ako to ne učinite, to može dovesti do nanošenja štete drugima i smanjenja samopouzdanja.
Za one koji su se već bavili varanjem, ali nose teret krivice, on nudi savjete kako to spriječiti da to postane obrazac koji se ponavlja.
Prema psihijatru, ako zaista želite da održite svoju vezu, poštedenje vašeg partnera od boli može biti najefikasniji pristup, sve dok ne postane obrazac koji se ponavlja.
On nudi savjete protiv pogoršanja problema laganjem ako postanu sumnjičavi i raspitaju se o varanju.
Koje strategije se mogu koristiti za borbu protiv iskušenja?
Psihijatar naglašava važnost priznavanja vlastite sposobnosti da se odupre nagonu.
Za početak, ključno je razmisliti o stvarnim posljedicama upuštanja u varanje. Imperativ je posjedovati temeljno razumijevanje potencijalnih ishoda koji se mogu dogoditi ako odlučite djelovati u skladu sa svojim željama.
Prema Edelmanu, velika je vjerovatnoća da će varanje imati negativne posljedice na vaš odnos s partnerom, vašom djecom i vašu samopercepciju.
On dalje objašnjava da kada neko pređe određenu granicu, postaje sve lakše da ponovi to ponašanje, što potencijalno dovodi do obrasca varanja.
Prema njegovim riječima, traženje podrške od simpatičnog prijatelja ili rođaka može pružiti vrijednu pomoć. Iznenađujuće, izražavanje želje da prevarite partnera takođe može biti od koristi. Iako može biti izazovno, povjeriti partneru u vezi s ovom sklonošću može umanjiti nanesenu štetu, jer ostaje samo misao, a ne stvarna radnja.
Naravno, ključno je razlikovati da li ova čežnja potiče od gore navedenih faktora ili je rezultat nezadovoljstva u vašoj sadašnjoj vezi.