Zapuštene zanoktice mogu biti ne samo ružne, već i bolne. Da biste održali uglađen i njegovan izgled, bitno je slijediti nekoliko smjernica.
Evo nekoliko savjeta koji će osigurati da vaši nokti i zanoktice ostanu zdravi i privlačni.
Imati dobro održavane nokte je jednako bitno kao i njegovan ten ili kosa. Međutim, prije nego što odlučite lakirati nokte svojim lakim za nokte, ključno je obratiti pažnju na zanoktice i dati im vremena i njegu koja im je potrebna.
Tokom zimskih mjeseci, naša koža može izdržati udarce, zbog čega je bitno da ne zaboravite da njegujete zanoktice. Ovaj jednostavan, ali presudan korak može učiniti svu razliku u održavanju vaše kože zdravom i hidratiziranom.
Hladne zimske temperature mogu biti teške za naše zanoktice i nokte, uzrokujući da postanu suhe i isušene. Ova dehidracija dovodi do lomljivih i oštećenih noktiju, jer su prirodno siromašni vlagom i masnoćom. Međutim, postoje mjere koje možemo poduzeti kako bismo održali zdrav izgled noktiju uprkos zimskom vremenu.
Primijećeno je da hidratacija ima pozitivnu korelaciju s povećanjem tjelesne tekućine.
Kako biste osigurali da vaše ruke ostanu meke i gipke, preporučuje se da svakodnevno koristite hidratantni losion za ruke. Obavezno nanesite losion nakon pranja ruku i koristite ga na vlažnim rukama jer ima veći učinak hidratacije. Važno je paziti na dobro poznate sastojke poput aloe vere, koja je poznata po svojim zaštitnim, ljekovitim i umirujućim svojstvima.
Obnovite esencijalne nutrijente u svom tijelu.
U slučaju da imate nokte koji su neravni i izbočeni, preporučuje se da u svoju ishranu unesete više vitamina B. Ovaj vitamin pomaže u obnavljanju stanica i općenito potiče rast noktiju. Osim toga, konzumacija Omega-3 može imati pozitivan utjecaj na zdravlje vaših noktiju, jer masne kiseline pomažu u održavanju hidratacije.
Ishrana
Zdrav rast noktiju zavisi od ishrane bogate proteinima. Masna riba poput lososa, skuše i sardina, kao i lisnato povrće poput kelja, brokule i spanaća, orašasti plodovi i sjemenke poput neslanih badema i sjemenki suncokreta i pasulj su neophodni. Da bi se proizveo kolagen, koji nokte čini jačima, potrebno je konzumirati i voće bogato antioksidansima poput kupina i grožđa. Osim toga, visoki nivoi vitamina C mogu se naći u kiviju i jagodama.
Piling
Nokti i zanoktice naših ruku posjeduju više slojeva beživotnih stanica koje često dehidriraju i oštećuju. Za borbu protiv ovoga, piling ovih područja može biti od koristi u uklanjanju nakupljanja mrtve kože i očuvanju izdržljivosti i dobrobiti noktiju i zanoktica. Jednostavan, ali efikasan piling možete napraviti kod kuće, sa samo dva sastojka: jednom kašičicom maslinovog ulja i dve kašičice smeđeg šećera. Nakon miješanja ovih sastojaka, nanesite piling na vlažne ruke i nježno umasirajte prije nego što temeljito isperite.
Ulje za zanoktice
Ulje za zanoktice je hranjiva otopina koja se nanosi na kutikule noktiju. Njegova svrha je da vlaži zanoktice i spriječi da postanu suhe i lomljive.
Kutikula, koja se nalazi u podnožju vaših noktiju, funkcioniše kao zaštitni štit od štetnih bakterija. To je krhka i osjetljiva regija koja može patiti od ljuštenja i perutanja kože. Dosljedno nanošenje ulja za zanoktice, posebno prije spavanja, pruža ogroman izvor hidratacije za suhe nokte i zanoktice. Ulja zanoktice često su obogaćena snažnim hranjivim uljima poput argana, kokosa i jojobe, koja duboko prodiru i njeguju kožu i nokte.