Za mnoge žene koje tek počinju izlaziti s nekim novim, pitanje kada da se upuste u svoj prvi intimni susret može biti izvor anksioznosti. Nažalost, ne postoji jasan odgovor na ovo pitanje, jer je svaki pojedinac i veza jedinstveni.
Problem je priroda problema. Muškarci možda neće iskusiti postkoitalne simptome zbog društvenih očekivanja od ženskog ponašanja, već radije zbog fenomena koji se obično naziva ‘post nut sindrom’ (PNS). PNS karakteriziraju osjećaji krivice ili srama koje doživljavaju muškarci nakon postizanja vrhunca, a proizlaze iz načina na koji su postigli orgazam.
Ovu senzaciju neko može doživjeti zbog različitih faktora kao što su upuštanje u vanbračnu vezu, konzumiranje pornografije ili romantična veza s nekim bez autentičnih emocija prema njima.
Ako dođete do spoznaje da ste pogriješili, posebno u situaciji kada je žena iskreno stalo do vas, a vi ne uzvraćate ta osjećanja, možete osjetiti strah i užas. Joe Rogan, poznati američki voditelj i komentator, iskreno objašnjava ovu senzaciju.
Predlažući novu perspektivu, pojavila se nova teorija.
Jana Hocking, stručnjakinja za odnose i autorica iz Australije, savjetuje ženama da budu oprezne prije nego što se upuste u seksualne aktivnosti sa svojim partnerima. Ona upozorava da ne postanete žrtvom “sindroma krivice nakon spajanja”, koji može dovesti do negativnih emocija i žaljenja. Hocking naglašava važnost odvajanja vremena za uspostavljanje povjerenja i intimnosti s partnerom prije uključivanja u fizičku intimnost.
Doživjeti tišinu nakon seksualne intimnosti je zaista grubo i ponižavajuće iskustvo. Govornica se prisjeća nedavnog susreta u kojem ju je očarao svjež koncept koji sugerira određeno vrijeme za čekanje prije nego što se upusti u seksualnu aktivnost.
Pitanje koliko čekati prije nego što se upusti u seksualnu aktivnost s novim partnerom je uobičajeno. Iako ne postoji konačan odgovor koji je primjenjiv na sve situacije, općenito je preporučljivo odvojiti vrijeme da upoznate osobu i uspostavite nivo povjerenja i komunikacije prije nego što postanete seksualno intimni. Odluka o tome kada će se uključiti u seksualnu aktivnost na kraju je na uključenim pojedincima i trebala bi se zasnivati na obostranom pristanku, poštovanju i udobnosti.
Tokom nedavnog putovanja, naišla je na izuzetan podcast pod nazivom ‘Tink’, gdje tvrdi da je pronašla nevjerovatnu teoriju o idealnom vremenu čekanja prije upuštanja u seksualni odnos.
Tokom rasprave o izlasku, voditeljka je napravila slučajno lapsus otkrivši da je njena prijateljica donela odluku da ne spava sa muškarcem sve dok on ne potroši minimalno 1800 evra na sastanke sa njom. Tradicionalna metrika čekanja na 3-5 datuma zamijenjena je monetarnom. Tačnije, nova referentna vrijednost je 1863 eura, napominje Jana.
Na početku razgovora osjetila je prizvuk ljutnje dok je slušala.
U početku se ideja o trošenju značajne količine novca na spojeve prije upuštanja u seksualnu aktivnost činila pretjeranom. Međutim, govornikov um je počeo razmišljati o nekoliko muškaraca s kojima su spavali nakon tri do pet spojeva, što ih je navelo na razmišljanje: „Ako se pridržavam tog principa, možda ću moći izbjeći određene greške.
Proces kako teorija funkcioniše je tema istraživanja.
Kako vrijeme prolazi, nova regulativa joj se sve više sviđa. Primarni razlog je da ako je muški udvarač spreman da naplati toliko novca za više sastanaka, postoji velika vjerovatnoća da je razvio iskrena osjećanja prema njoj.
Jana je napomenula: „Ako muškarac može da izdrži taj nivo seksualne želje, onda mora biti prilično vrijedan.
Njeno uvjerenje je da postoji još jedan razlog zašto je ovo pravilo ključno, a po njenoj ocjeni najznačajnije. Razlog je taj što omogućava duži vremenski period da se provede zajedno bez prisustva golotinje, što bi potencijalno moglo ubrzati rješavanje svih problema koji se mogu pojaviti.
Jana se prisjeća prošlog iskustva u kojem je otišla na više sastanaka sa osobom i osjećala se opušteno zbog izbora da se upusti u seksualne odnose nakon tri sastanka. Međutim, u njihovom četvrtom izlasku otkrila je da se on i dalje oslanja na svoju majku da pere veš. Ova spoznaja dovela ju je do zaključka da ne može nastaviti izlaziti s nekim za koga je smatrala da je “muško dijete”.
Da je čekala da se dostigne limit od 1.863 eura, mnogo ranije bi stekla uvid u situaciju i tako donekle umanjila odgovornost svog partnera.
Da bi se izbjegla površnost, moglo bi se razmotriti sveobuhvatniji pristup donošenju odluka umjesto da se oslanja samo na finansijske faktore. Stručnjak preporučuje kreiranje kontrolne liste koja obuhvata niz atributa, kao što su njihova profesija, nivo zrelosti, sposobnost obavljanja osnovnih zadataka kao što je održavanje domaćinstva i kuhanje, njihovo mjesto stanovanja i njihov krivični dosije. Osim toga, važno je znati njihovu prošlost veza, njihov stav prema kontracepciji i da li se zbog njih osjećate sigurno. Ako možete pouzdano odgovoriti na sva ova pitanja, onda novac ne bi trebao biti odlučujući faktor u vašem uživanju.
Prema New York Postu, moglo se spriječiti mnoge greške provođenjem skromne količine istraživanja.