U profesionalnom okruženju, zdrava komunikacija temelji se na postavljanju granica i izbjegavanju prekomjernog otkrivanja osobnih informacija. Iako je važno graditi međuljudske odnose, psiholozi upozoravaju da određene teme mogu biti štetne za vaš profesionalni imidž i dobrobit. Evo sedam stvari koje biste trebali izbjegavati dijeliti sa svojim suradnicima:
1. Sumnje koje su najdublje u vama
Svi prolazimo kroz trenutke nesigurnosti, ali otkrivanje tih osjećaja široj javnosti može vas učiniti podložnima manipulaciji. Sumnje mogu biti shvaćene kao znak slabosti, što nije uvijek istina. Umjesto toga, bolje je razgovarati s nekim kome istinski vjerujete ili se nositi s tim u privatnosti.
Savjet: Fokusirajte se na samoprihvaćanje i radite na svom osobnom rastu. Kao što je rekao Carl Rogers: “Prihvaćanjem sebe, mogu se promijeniti.”
2. Prethodne pogreške
Dok je važno učiti iz prošlih grešaka, njihovo često spominjanje može stvoriti negativne predrasude prema vama. Isticanje grešaka može umjesto podrške dovesti do sumnji u vaše sposobnosti.
Savjet: Pogreške gledajte kao prilike za rast, a ne kao teret. Kako je rekao Sigmund Freud: “Gledajući unazad, godine nevolja izgledaju najljepše.”
3. Snovi koji vam najviše znače
Snovi su osjetljivi, a dijeljenje njih s pogrešnim osobama može oslabiti vašu motivaciju. Kritika ili nepoznavanje vaših težnji mogu negativno utjecati na vaš napredak.
Savjet: Birajte s kim dijelite svoje snove i obratite se onima koji vas podržavaju i imaju slične strasti.
4. Stvarnost novca
Novac je često osjetljiva tema i previše otvorenosti može dovesti do ljubomore, rivalstva ili manipulacije. Na temelju novca često postoje pogrešna uvjerenja koja mogu izazvati nesporazume.
Savjet: Održavajte privatnost u vezi s financijama, osim kada se obraćate savjetnicima ili najbližima za planiranje.
5. Sukobi unutar obitelji
Porodični sukobi su privatna stvar i njihovo iznošenje u javnost može izazvati pristrane mišljenja o vašoj obitelji, a ponekad i biti iskorišteno protiv vas.
Savjet: Riješite obiteljske nesuglasice unutar obitelji ili se obratite stručnjaku, ako je potrebno.
6. Nepovoljne percepcije o vašem tijelu
Svako od nas povremeno ima nesigurnosti u vezi sa svojim izgledom, ali stalno naglašavanje tih nesavršenosti može povećati osjećaj nezadovoljstva i promijeniti način na koji vas drugi vide.
Savjet: Usmjerite pažnju na aspekte svog tijela koje cijenite i prakticirajte tijelesnu pozitivnost.
7. Gorčina
Gorčina i negativne emocije mogu vam oduzeti unutarnji mir. Redovito dijeljenje tih osjećaja može dovesti do ogovaranja i novih sukoba.
Savjet: Usmjerite se na oproštaj i rešavanje sukoba s onima koji su uključeni, umjesto da ih stalno iznosite.
Za kraj, najvažnija mudrost koju možemo primijeniti u profesionalnim odnosima je: “Najučinkovitiji način da sačuvate tajnu je da je ne dijelite ni s kim.” (Mark Twain). Održavanje granica u komunikaciji na radnom mjestu ključno je za izgradnju profesionalnog imidža i očuvanje osobnog prostora.