Od 19. veka, standardna tjelesna temperatura od 37 stepeni postala je norma koju smatramo uobičajenom. Međutim, nedavne studije dovode u pitanje ovaj dugotrajni standard i predlažu alternativne vrijednosti.
Njemački liječnik Carl Wunderlich uveo je ovaj koncept standardne temperature nakon analize podataka od 25.000 pojedinaca u 19. veku. Na temelju ovog istraživanja, Wunderlich je utvrdio da se normalna temperatura kretala od 36,22 do 37,5 stepeni, s prosječnom vrijednošću od 37 stepeni. Međutim, nedavna istraživanja nad 126.000 osoba otkrila su da je prosječna tjelesna temperatura zapravo 36,6 stepeni.
Različiti faktori mogu utjecati na mjerenje tjelesne temperature, uključujući mjesto mjerenja, doba dana, okolinu i nedavni unos hrane ili pića. Također, tehnike mjerenja koje je koristio dr. Wunderlich mogle su rezultirati različitim očitanjima u usporedbi s modernim metodama.
Postoje i stručnjaci koji tvrde da je temperatura ljudskog tijela općenito pala u proteklom stoljeću zbog poboljšanih uvjeta zdravstvene zaštite i općeg blagostanja. To bi moglo biti rezultat boljeg liječenja infekcija i primjene novih lijekova.
U svakom slučaju, postoji suglasnost među znanstvenicima da treba preispitati konvencionalnu ideju o tjelesnoj temperaturi od 37 stepeni kao normi.