Putovanje Matta Carpentera, obilježeno osam godina nedijagnosticiranim tumorom na mozgu, ističe kritične simptome koji često prolaze nezapaženo, čak i od strane medicinskih stručnjaka. Tek 2018. Carpenter je dobio dijagnozu glioma, nakon što je proveo godine ne obazirući se na upozorenja koja je njegovo tijelo davalo. Cijelo to vrijeme njegov se tumor razvijao bez pojave glavobolja, koje su inače najčešći znak tumora na mozgu.

U početku, nakon CT skeniranja obavljenog 2010., činilo se da je sve u redu; međutim, nekoliko godina kasnije, počeo je opažati prve znakove promjene, uključujući probleme s njegovim govorom. Carpenter bi ponekad krivo izgovorio riječi ili zaboravio kako se neke izgovore, ali je te poteškoće povezivao sa stresom i iscrpljenošću od posla.

Drugi značajan simptom koji je iskusio bio je poremećaj emocionalnih reakcija, koji je ponovno povezao s pretjeranim radom. Unatoč tome što je pretrpio nekoliko dodatnih čudnih epizoda, uključujući paralizu tijela i osjećaj gušenja tijekom leta, ostao je neuvjeren da bi problem mogao biti ozbiljan. Epizode su se nastavile, a Carpenter ih je često pripisivao stresu.

Tek nakon što je doživio ozbiljan napad 2017. godine, odlučio se obratiti liječniku, što je dovelo do konačnog otkrića tumora. Nakon operacije uklanjanja glioma, Carpenter se suočio s izazovnim i dugotrajnim procesom oporavka. Zahvat je utjecao na njegovu sposobnost da kontrolira lijevu stranu tijela, ali je odlučnošću i naporom uspio povratiti snagu. Ovaj narativ naglašava važnost slušanja signala vašeg tijela i komunikacije sa svojim liječnikom kada se pojave simptomi, bez obzira na to koliko se trivijalno mogu činiti, bilo zbog stresa ili umora. Carpenterova poruka je nepogrešiva: ako osjetite da nešto nije u redu, nemojte se ustručavati potražiti savjet liječnika.

BONUS TEKST:

Jeste li svjesni da se koža smatra najvećim organom u ljudskom tijelu? Pokrivajući otprilike dva kvadratna metra u prosječnoj odrasloj osobi, čini oko 16% naše ukupne tjelesne težine. Koža služi da nas zaštiti od vanjskih čimbenika, pomaže u regulaciji tjelesne temperature i omogućuje nam da iskusimo osjete poput dodira, topline i hladnoće.

Ipak, koža ne služi samo kao pasivna barijera. Ovaj izvanredni organ posjeduje sposobnost kontinuiranog samoobnavljanja, procesa regeneracije koji obično traje oko 28 dana. Stanice kože prolaze kroz stalni ciklus obnavljanja, pri čemu starije stanice nestaju i ljušte se, stvarajući mjesta novim stanicama koje izlaze iz dubljih slojeva kože. Zahvaljujući ovoj izvanrednoj sposobnosti, koža može popraviti rane i ogrebotine znatno brže od mnogih drugih dijelova tijela.

Intrigantan aspekt kože je njezina raznolikost boja i nijansi, što se pripisuje pigmentu poznatom kao melanin. Ovaj pigment služi za zaštitu kože od štetnih UV zraka koje emitira sunce, a koncentracija melanina diktira boju kože. Osobe tamnije puti posjeduju veću količinu melanina, dok one sa svjetlijom puti imaju smanjenu razinu tog pigmenta. Ono što je posebno zadivljujuće jest da varijacije u boji kože proizlaze iz evolucijskih prilagodbi različitim geografskim područjima i različitim stupnjevima izloženosti sunčevoj svjetlosti.

Regulacija tjelesne temperature još je jedna ključna funkcija kože. Kada se tijelo pregrije, žlijezde znojnice unutar kože postaju aktivne i ispuštaju znoj. Kako ovaj znoj isparava s površine kože, pomaže u hlađenju tijela. Nasuprot tome, kada osjetimo hladnoću, krvne žile u koži se sužavaju, što smanjuje dotok krvi na površinu kože kako bi se očuvala tjelesna toplina.

Istaknuta funkcija kože je njen doprinos imunološkoj obrani tijela. Djelujući kao početna barijera protiv bakterija, virusa i raznih mikroorganizama, koža igra ključnu ulogu. Milijarde mikroorganizama obitavaju na njezinoj površini, zajednički poznatih kao “flora kože”, a brojni među njima pomažu u održavanju zdrave ravnoteže dok štite od štetnih patogena.

Nadalje, koža nam omogućuje percepciju okoline. Zamršena mreža živčanih završetaka omogućuje nam da iskusimo različite osjete, kao što su pritisak, vibracije, toplina, hladnoća i bol. Ovi živčani završeci prenose signale u mozak, olakšavajući naše reakcije na vanjske podražaje i pomažući nam da se zaštitimo od mogućih prijetnji.

Koža je nedvojbeno jedna od najfascinantnijih komponenti ljudskog tijela, koja obavlja mnoštvo funkcija.

Oglasi