Era Ojdanić otvoreno je priznao da u početku nije bio favorit za duet “Plavi slon” u okviru grupe “Blizanci”. Ipak, otkrio je da je pjesmu isprva predstavio kolegi koji nije uspio shvatiti njen potencijal.


Pjevač je prije četvrt stoljeća u suradnji s grupom Twins snimio pjesmu i prateći videospot pod naslovom Blue Elephant koji je vrlo brzo stekao ogromnu popularnost.

Unatoč tome što poznatom dvojcu nije bila prva želja da se pojavi na njihovoj pjesmi “Era”, on je tijekom nastupa otvoreno priznao da je izvukao veće koristi od pjesme u odnosu na članove grupe “Twins”.

Ojdanić je za to vrijeme samouvjereno tvrdio da će se i Manuel i Neš složiti s njim u priznanju da je na “Plavom slonu” zaradio veću svotu od njih.

Grupa Blizanci također je potvrdila ovu priču.

“Manuela je izjavila da je Era bio u diskotekama, pa čak i na svadbama u našem odsustvu.

Neočekivanim spletom događaja otkrila je kako prvotni plan nije bio da snimi duet s Erom.

Iskrenost je prevagnula jer je otkrila da je naše početno rješenje, Tarmi Rićmi, autora Mitra Mirića, odbio priliku, a da pjesmi nije ni dao priliku, ocijenivši da mu je konkurencija prezahtjevna.

Nakon što je pjesma brzo stekla popularnost, Era je umjesto Mitra zadovoljno trljao ruke, kako je epilog postao općepoznat.

Sudbina, a ne razotkrivanje, određuje odabrane. Era je, s osmijehom, proglasio da viša sila sve promatra.

Dodatni tekst:

Značaj uzgoja vrtova u urbanim područjima ne može se precijeniti.

Utjecaj urbanizacije na naše živote bio je značajan, ali naša želja za prirodom i zelenim površinama ostaje nepromijenjena. Iako su gradovi postali sinonim za beton i asfalt, oni su također pružili plodno tlo za rast urbanog vrtlarstva. Ova praksa, koja uključuje uzgoj biljaka, povrća i cvijeća u urbanim okruženjima kao što su balkoni, krovovi, parkovi i prazni prostori, nudi mnoštvo dobrobiti za pojedince i zajednice.

Poboljšanje kvalitete zraka ključni je element urbanog vrtlarstva. Prisutnost zelenih površina, bez obzira na njihovu veličinu, igra značajnu ulogu u smanjenju onečišćenja zraka. Kroz proces fotosinteze, biljke apsorbiraju štetne plinove i otpuštaju kisik, čime potiču ljekovitiju atmosferu za pojedince. Uzmimo, na primjer, mali vrt smješten na balkonu; može učinkovito pročistiti zrak filtriranjem čestica prašine i ispušnih plinova, čime pozitivno utječe na dobrobit cijele zajednice.

Nadalje, praksa urbanog vrtlarstva ima potencijal uvelike utjecati na nečije mentalno blagostanje. Angažiranje sa zemljom, briga o biljkama i svjedočenje njihovom rastu ulijevaju osjećaj postignuća i mira u pojedince. Osobito u urbanim okruženjima gdje stres prevladava, urbano vrtlarstvo može funkcionirati kao terapeutski izlaz. Čak i najosnovniji zadaci poput zalijevanja biljaka ili berbe plodova mogu izazvati dubok osjećaj zadovoljstva i ublažiti stres.

Ekonomija je značajan faktor kada je u pitanju urbano vrtlarstvo. Uzgojem vlastitog povrća i voća možete uštedjeti na namirnicama. Ovo ne samo da pruža isplativiju opciju, već također omogućuje veću kontrolu nad upotrebom pesticida i kemikalija, što rezultira zdravijim ishodom. Osim toga, nutritivna vrijednost i okus svježe ubranih proizvoda daleko nadmašuje one kupljenih alternativa.

Urbano vrtlarstvo ima višestruku svrhu osim poboljšanja kvalitete zraka i jačanja gospodarstva. Također ima potencijal da bude vrijedan obrazovni alat. Baveći se vrtlarstvom, i djeca i odrasli mogu steći dublje razumijevanje bioloških procesa, kao i razviti osjećaj odgovornosti prema održivosti. Ovi edukativni vrtovi imaju mogućnost postati sastavni dio školskih programa i inicijativa zajednice, nudeći praktične lekcije o temama kao što su ekologija i ekološka svijest.

Osnivanje društvenih vrtova promiče stvaranje društvenih veza i pruža pomoć lokalnim zajednicama. Ovi zajednički prostori okupljaju pojedince iz različitih područja zajednice, potičući razvoj jakih društvenih veza. Osim što olakšavaju interakciju među ljudima, ovi vrtovi služe kao platforme za razmjenu znanja i iskustava vezanih uz uzgoj biljaka i voća.

Poboljšanje urbanih krajolika jedan je od pozitivnih učinaka koje urbano vrtlarstvo može imati. Uključivanjem zelenih površina u gradove, cjelokupni izgled i ambijent urbanih sredina mogu se znatno poboljšati. Ovi zeleni džepovi ne samo da dodaju vizualnu privlačnost, ali također nude mogućnosti za slobodno vrijeme i opuštanje.

Ukratko, urbano vrtlarstvo nije samo prolazna moda, već značajan pothvat koji pruža mnoštvo prednosti u smislu zdravlja, financija, obrazovanja, zajednice i ljepote. Kako urbana područja rastu i napreduju, uključivanje zelenih površina i urbanih vrtova može doprinijeti održavanju skladnog suživota između života u gradu i svijeta prirode. Raspodjela resursa za urbano vrtlarstvo predanost je kultiviranju zajednica koje su zdravije, sadržajnije i ekološki održive.

Oglasi