Simbolika bijelih traka potječe iz maja 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba naredile svim Bošnjacima i Hrvatima u Prijedoru da na svoje prozore postave bijele čaršafe, a ako izlaze van, da vežu bijele trake oko ruke. Ovim postupkom nesrbi su označeni u Prijedoru, nakon čega su uslijedila masovna hapšenja, ubistva i silovanja.

U razdoblju od 1992. do 1995. godine, iz Prijedora je protjerano oko 50.000 ljudi, dok je kroz logore poput Keraterma, Omarske i Trnopolja, kao i kroz još 54 mjesta zatočenja, prošlo oko 30.000 muškaraca, žena i djece nesrpske nacionalnosti.

Na današnji dan osnovan je logor Omarska, kroz koji je prošlo više od 3.000 zatvorenika.

Godinama se 31. maja ističe važnost obilježavanja ovog datuma, pozivajući na njegovanje kulture sjećanja i nezaboravljanje zločina koji su se dogodili u tom dijelu Bosne i Hercegovine, ali i na drugim mjestima.

Svi koji su prošli kroz strahote rata ističu da je Dan bijelih traka simbol pobjede humanosti nad nacionalizmom, te dan koji se posvećuje sjećanju na sve nevine žrtve, naglašavajući potrebu da se prisjetimo svih žrtava i nikada ne zaboravimo patnje djece i građana Prijedora.

Dodatna ispovijest

Mnogo me je ovo povredilo danas: otišla sam u bolnicu na specijalistički pregled, imam jedan deformitet od rođenja. Sestra me je prozvala i ušla sam, ali doktor i asistenti koji su mene čekali nisu skontali jer je u uglu jedna druga grupica nešto drugo radila pa je bilo malo bučnije. Ja sam stajala par minuta čekajući da me primete jer sam mislila da kao završavaju nešto pa da ne smetam, a onda sam shvatila da nisu videli da sam već ušla i da gledaju moje papire i podsmevaju se mojoj dijagnozi. Toliko sam se jadno osećala stojeći tamo, ni da priđem, ni da se okrenem i odem… Navikla sam da me ljudi gledaju ispod oka, ali bar bi lekari trebalo da imaju razumevanja za sve ljudske sudbine…

Oglasi