Tijekom nedavnog nastupa s grupom “Flamingosi”, voditelj Ognjen Amidžić ispričao je intrigantnu anegdotu o jednom od svojih nesvakidašnjih susreta.


Tijekom igrice Laž ili istina, Ognjen je otkrio da je nakon snimanja spota bio u zatvoru, na što je njegova gošća Lepa Brena sugerirala da je dolazak u zatvor možda posljedica bavljenja nedozvoljenim radnjama, s čime se voditelj složio.

Ognjen Amidžić, poznata ličnost srbijanske medijske scene, dugi niz godina je neizostavan dio branše, autor popularne emisije “Amidži show” i član renomirane grupe “Flamingosi”.

U sferama zabavne glazbe tijekom 2000-ih doživio je golemu popularnost i trijumf uz pokojnog glumca Marinka Madžgalja kao dinamični duo poznat kao “Flamingosi”.

Godine 2006., za vrijeme njihovog angažmana na Beoviziji, izbio je skandal kada su zajedno sa pokojnom Luisom nastupili u izvedbi pjesme “Crazy summer dance”, čime su ostavili traga u njihovoj karijeri.

U jednoj epizodi emisije “Goca Show” Ognjen je ispričao priču o svojoj suradnji s Marinkom, izuzetno talentiranim gitaristom i pjevačem. Oboje su od samog početka priznali da bi se njihov pristup mogao smatrati pomalo kičastim. Inspirirani Flamingosima, zamislili su sebe kako nose živopisna odijela koja podsjećaju na šminkere iz prošlosti, dok isporučuju nostalgičnu, ali bezvremensku morsku glazbu. Cilj im je bio skroman, a cilj je bio zabaviti malu publiku od tridesetak ljudi u baru koji će cijeniti humor i pridružiti im se u smijehu u klubu.

BONUS TEKST:

Dr. Srđan Popović, cijenjeni endokrinolog, rasvijetlio je simptome, rizike i prevalenciju dijabetičke neuropatije tijekom naše rasprave o važnosti prepoznavanja i upravljanja dijabetesom. Neuspjeh u pravilnom liječenju dijabetesa može dovesti do raznih komplikacija, od kojih je jedna razvoj dijabetičke neuropatije.

Prema riječima prof. Popovića, autonomna neuropatija je najmanje uočljiva manifestacija komplikacija dijabetesa. Ovaj specifični skup komplikacija primarno utječe na manje krvne žile i ima dubok utjecaj na autonomni živčani sustav, obuhvaćajući i simpatičku i parasimpatičku komponentu. Široka lepeza simptoma koji proizlaze iz ovog stanja potencijalno mogu dovesti do opasnih okolnosti.

Prema profesoru, izraz “iznenadna smrt” često se koristi za oslikavanje najtežeg ishoda kada pacijenti potpuno izgube svijest. Mikroangiopatske komplikacije negativno utječu na simpatički sustav, što dovodi do neravnoteže s parasimpatičkim sustavom i smanjenja broja otkucaja srca. Razlog za zabrinutost proizlazi iz mogućnosti da ovo stanje napreduje do srčanog zastoja, što na kraju kulminira iznenadnom smrću.

Prof. dr. Popović savjetuje osobama koje posjeduju uređaj da održavaju dosljednu kontrolu glikemije kako bi dali prednost sigurnosti, ne samo sebi već i onima u njihovoj blizini. Stavljajući snažan naglasak na važnost praćenja i pulsa i krvnog tlaka, naglašava potencijalne posljedice prekoračenja simpatičkih živaca, što može dovesti do tahikardije. Ovo se stanje odlikuje ubrzanim otkucajima srca, popraćenim osjećajem nelagode i pretjeranim znojenjem. Poduzimajući jednostavnu mjeru redovitog praćenja otkucaja srca, pojedinci mogu lako poduzeti mjere kako bi zaštitili svoje dobro.

Ako broj otkucaja srca padne ispod 60 otkucaja u minuti, preporučuje se konzultacija s liječnikom. Prekomjerna aktivacija simpatičkog živčanog sustava može se prepoznati po ubrzanom pulsu, što može dovesti do naglih skokova krvnog tlaka i povezanih komplikacija. Stoga je za pojedince ključno redovito pratiti otkucaje srca i razinu krvnog tlaka. Prof. dr. Popović, stručnjak na tom području, sugerira da kada prekomjerna aktivnost simpatikusa uzrokuje ubrzan rad srca, zdravstveni djelatnici obično propisuju specifične beta blokatore kako bi vratili otkucaje srca pacijenta u normalan obrazac.

Autonomna neuropatija je prikazana na relativno umjeren način unutar ove posebne metode. Unatoč tome, dominacija parasimpatičkog sustava, koja dovodi do nepravilnog srčanog ritma (bradikardije) i potencijala za iznenadnu smrt, trenutno nema učinkovit lijek. Dodatno, dijagnostički pregledi, kao što su Ewing-Clark testovi koji obuhvaćaju procjenu pulsa i krvnog tlaka, služe kao pouzdani pokazatelji postojanja autonomne neuropatije.

Za vrijeme rada na internoj B klinici uspješno sam izradio kabinet koji je do danas u potpunosti funkcionalan. Ovaj kabinet ima sposobnost pružanja precizne dijagnoze za autonomnu neuropatiju, nudeći neprocjenjiv uvid u ovo stanje. Kad otkucaji srca porastu, to može izazvati nagli porast krvnog tlaka i povezane komplikacije, što potencijalno može rezultirati naglim gubitkom svijest.

Učinkovita komunikacija s pacijentom i njegovom okolinom postaje ključna kada parasimpatički živčani sustav preuzme kontrolu i otkucaji srca se smanje. Kako bi se spriječio značajan dio ovih komplikacija, imperativ je postići optimalnu glikoregulaciju, jamčeći da razine glukoze ostanu unutar određenih raspona.

Pacijenti koji pate od autonomne neuropatije mogu doživjeti iznenadni gubitak svijesti zbog neodoljivog osjećaja mira. Ključno je razumjeti da se simptomi poput zimice, drhtavice, gladi i znojenja ne bi trebali smatrati pokazateljima autonomne neuropatije. Ovo stanje predstavlja značajan rizik, osobito zato što pacijenti ne pokazuju nikakve znakove hipoglikemije.

Kako biste zajamčili dobrobit sebi i onima u vašoj blizini, od iznimne je važnosti pažljivo pratiti razinu šećera u krvi pomoću glukometra. Zanemarivanje prepoznavanja znakova hipoglikemije može dovesti do teške i potencijalno opasne situacije. Srećom, postoje pozitivne vijesti: ovo se stanje može uspješno riješiti. Ako naiđete na hipoglikemiju, preporučljivo je privremeno smanjiti dozu inzulina na kratko vrijeme. To će omogućiti receptorima da obnove svoju funkcionalnost i vrate se u svoje tipično stanje.

Oglasi