Oglasi - Advertisement

Snalaženje u ovoj složenoj situaciji predstavlja izazovnu dilemu: potrebno je odlučiti između žrtvovanja topline smanjivanjem grijanja radi uštede novca ili održavanja udobnog doma na račun napetog kućnog budžeta zbog visokih računa za grijanje.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kako biste osigurali udoban dom bez dodatnih troškova, ključno je istražiti različite taktike. Obratite pažnju na sljedećih deset preporuka: Za rješavanje problema odlaska topline bitno je procijeniti kvalitetu izolacije prozora i vrata. Najekonomičniji pristup je brtvljenje ovih otvora. Gumica od 6 metara može se kupiti za otprilike 18 kuna, dok je nešto efektnija alternativa silikonska gumica od devet metara, dostupna za oko 60 kuna.

Preporučljivo je investirati u termostat zbog njegove iznimne isplativosti. Još jedan način da uštedite novac je ugradnja automatiziranog termostata na radijatore koji učinkovito regulira sobnu temperaturu. Osim toga, odabir digitalnog mjerača vremena daje vam mogućnost upravljanja kada se grijanje aktivira, deaktivira ili podešava. Na primjer, možete ga zakazati da povisi temperaturu sat vremena prije vašeg dolaska kući, jamčeći da će grijanje ostati isključeno tijekom dana dok će vaša kuća biti ugodno topla.


Kako biste optimizirali iskorištavanje topline koju generiraju radijatori, postoji nekoliko jednostavnih radnji koje se mogu poduzeti. Jedna od učinkovitih mjera je postavljanje reflektirajuće folije sa stražnje strane radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima, posebice onima ispod prozora. To će preusmjeriti toplinu prema prostoriji, spriječiti je da pobjegne kroz prozor. Nadalje, preporučljivo je ugraditi dodatnu toplinsku izolaciju, poput stiropora, iza radijatora koji se nalaze na vanjskim zidovima. Na taj način se gubitak topline može dodatno smanjiti, što rezultira povećanom energetskom učinkovitošću.

Kako biste učinkovito održavali odgovarajuću ventilaciju u svom domu, ključno je primijeniti strateške metode koje promiču kontinuirani dotok svježeg zraka, a istovremeno sprječavaju odlazak topline. Razborito je suzdržati se od ostavljanja prozora i balkonskih vrata odškrinutih dulje vrijeme jer to može rezultirati rasipanjem topline i smanjenjem čistoće zraka u stambenom prostoru. Umjesto toga, preporučljivo je prozračiti kuću više puta tijekom dana, odlučivši se za kratke intervale od po pet minuta, prije sigurnog zatvaranja prozora i vrata.

Korištenje zavjesa i roleta noću može učinkovito zadržati toplinu unutar stana. Spuštanjem vanjskih i unutarnjih roleta prostorija će ostati topla dulje vrijeme. Preporučljivo je držati rolete spuštene tijekom cijele noći. Nasuprot tome, tijekom dana preporuča se razgrnuti zavjese kada sija sunce, jer to omogućuje da toplina sunca uđe u dom i stvori ugodnu atmosferu.

Za optimalnu energetsku učinkovitost, preporuča se zatvoriti sve neiskorištene dimnjake u vašem domu kako biste spriječili ulazak hladnog zraka, a istovremeno osigurali pravilnu ventilaciju. Nezatvaranje dimnjaka koji se ne koristi slično je rupi u stropu, što dovodi do značajnog gubitka energije. Studije koje su proveli stručnjaci otkrile su da se oko 25 posto energije za grijanje gubi kada se dimnjak ostavi otvorenim.

Za optimalnu učinkovitost grijanja preporuča se izolacija kotla od samog početka, osobito ako se nalazi u hladnijem dijelu kuće. Termo deke se mogu koristiti za izolaciju cijevi i sprječavanje gubitka topline.

Kada se suočite s niskim temperaturama, mudro je izbjegavati potpuno isključivanje sustava grijanja. Umjesto toga, razmislite o snižavanju temperature ako planirate biti daleko od svog prebivališta. Čin zagrijavanja hladnog prostora zahtijeva znatnu količinu energije, zbog čega je preporučljivo održavati temperaturu stabilnom. Težite oko 20 stupnjeva Celzija tijekom dana i 15 stupnjeva Celzija noću.

Kako bi se stvorila toplija i izoliranija površina, preporučljivo je tijekom zimske sezone postaviti tepih na pod od parketa ili pločica. To ne samo da pruža osjećaj ugode za vaša stopala, već i učinkovito zadržava toplinu i sprječava njezin izlazak kroz hladan pod. Kad vrijeme postane toplije, prostirku možete jednostavno smotati i spremiti dok vam ponovno ne bude potrebna.

Kako biste osigurali pravilnu raspodjelu topline u prostoriji, važno je provjeriti postoje li prepreke ispred ili iznad radijatora. Preporuča se postaviti dasku iznad radijatora kako topli zrak ne bi izlazio kroz prozor. Izbjegavajte pokrivanje radijatora zavjesama ili namještajem jer to otežava učinkovito zagrijavanje prostorije.

Kako biste dodatno poboljšali toplinu u svom domu, razmislite o primjeni ovih dodatnih preporuka. Učinkovita tehnika uključuje da vrata pećnice držite odškrinuta nakon što ste završili s pečenjem, jer će to stvoriti dodatnu toplinu. Još jedna održiva opcija uključuje korištenje folije s mjehurićima na prozorima tijekom iznimno hladnih večeri. Iako se obično koristi za zaštitu predmeta tijekom prijevoza, folija s mjehurićima može se kupiti na metre po razumnoj cijeni. Ovaj pristup pomaže u zadržavanju veće količine topline u prostoriji.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here